Aktualności

loading...
Aktualności

Jak leczymy?

Ortodoncja, implanty, stomatologia. Twój dentysta w Piotrkowie

Kładziemy szczególny nacisk na pełną i zrozumiałą dla pacjenta diagnostykę. Podstawowym sposobem rozpoznawania chorób w stomatologii oprócz wywiadu lekarskiego są zdjęcia rentgenowskie. Lekarz nie widzi tego co się dzieje w szczęce, dziąśle czy w korzeniach zębów pacjenta. Z tego powodu każdy nasz pacjent dostaje na pierwszej wizycie skierowanie na zdjęcie RTG wszystkich zębów tzw pantomogram>>.

Zdjęcie pantomograficzne OPG w Piotrkowie

Jest to podstawa do wykonania kompleksowego badania jamy ustnej, które odbywa się zazwyczaj na drugiej wizycie pacjenta. Lekarz na tej wizycie oprócz kontynuacji leczenia omawia z pacjentem wszystkie wykryte schorzenia zębów.

Wykonywane są zdjęcia fotograficzne – tak aby zobrazować pacjentowi jak wyglądają wszystkie zęby pacjenta. Jeśli pacjent nie zobaczy tego co widzi lekarz podczas badania to jego motywacja do kontynuacji leczenia będzie niska ze szkodą dla jego zdrowia.

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego i zdjęć fotograficznych jest warunkiem koniecznym do prowadzenia leczenia.

Zęby ich ustawienie czyli zgryz mają wpływ na całe ciało i na odwrót

Dentyści leczą nie tylko pojedyncze zęby. Ważnym jest ich wzajemne położenie co ma wpływ na działanie stawu skroniowo-żuchowego. Stawy skroniowo-żuchwowe są najczęściej używanymi stawami w naszym organizmie. Problemy z zaburzeniami w ich funkcjonowaniu dotyczą ok. 80-90 % populacji, różnią się stopniem zaawansowania. Zaburzenia okluzji - prawidłowego zgryzu nasilają się lub uwidaczniają w okresie wzmożonego stresu, stanowią tym samym poważny problem społeczny.

Okluzja to relacja pomiędzy zębami górnymi i dolnymi jak również prawidłowe ułożenie stawu skroniowo-żuchwowego wraz z prawidłowym napięciem mięśni.

Czytaj więcej

Zdjęcie pantomograficzne zwane również pantomogramem lub ortopantomogramem (w skrócie OPG) jest to zdjęcie rentgenowskie dające panoramiczny obraz kości szczęki i żuchwy, wszystkich zębów a także stawów skroniowo żuchwowych i zatok szczękowych.

Wskazania do wykonania pantomogramu

1. Choroby zębów i przyzębia

Próchnica-możliwe jest wykrycie ubytków próchnicowych niewidocznych w badaniu wewnątrzustnym np. w punktach stycznych zębów lub pod starymi wypełnieniami czy koronami protetycznymi.
Choroby przyzębia (paradontoza)-zdjęcie pokazuje jak bardzo postąpił zanik kości i w jakich płaszczyznach.
Problemy endodontyczne -zdjęcie obrazuje korzenie wszystkich zębów dzięki czemu stomatolog jest w stanie wykryć wszystkie nieprawidłowości związane z leczeniem kanałowym lub jego brakiem, np.: zmiany okołowierzchołkowe( zaniki kości), torbiele, niewypełnione do końca kanały, złamane narzędzia itp.

2. Ekstrakcje zębów

Pantomogram pokazuje kształt korzeni oraz ich krzywizny, położenie zębów w stosunku do zębów sąsiednich i innych struktur anatomicznych. Jest to bardzo przydatne przy usuwaniu zębów mądrości ( ósemek) zarówno tych wyrzniętych jak i całkowicie zatrzymanych.

3. Leczenie implantologiczne

Pantomogram jest podstawowym zdjęciem rentgenowskim obok tomografii komputerowej do wykonania zabiegu implantacji. Pomaga wstępnie zaplanować zabieg i ocenić warunki anatomiczne.

4. Leczenie ortodontyczne

Pantomogram jest wstępnym zdjęciem do postawienia trafnej diagnozy w rozpoznaniu wady zgryzu oraz do wykonania planu leczenia.

5. Urazy zębów i twarzoczaszki

Zdjęcie pantomograficzne jest pomocne przy ocenie złamań korzeni zębów, złamań żuchwy i innych urazów w obrębie kości szczęk.
Zdjęcie pantomograficzne jest wykorzystywane w celu wykrycia ukrytych ognisk infekcji w jamie ustnej które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie podczas wszelkiego rodzaju zabiegów operacyjnych. Tylko na podstawie pełnego wywiadu i badania stomatologicznego oraz po wykonaniu zdjęcia pantomograficznego ( nawet bezzębnej szczęki) stomatolog może wystawić zaświadczenie o braku przeciw wskazań do takiego zabiegu.

Czy zdjęcie pantomograficzne jest szkodliwe?

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest bezinwazyjne i bezbolesne, natomiast jak każde zdjęcie rentgenowskie obciąża pacjenta pewną dawką promieniowania jonizującego. Dawka promieniowania jest większa niż przy zdjęciu miejscowym ale mamy też zobrazowany nieporównywalnie większy obszar co pozwala na dokładną i rzetelną diagnostykę oraz prawidłowe rozpoznanie. W zdjęciu cyfrowym zamiast kliszy wykorzystany jest specjalny czujnik elektroniczny, który jest bardziej czuły na promienie RTG dzięki czemu ich dawka może być zmniejszona. Dodatkowo przewagą zdjęć cyfrowych jest możliwość edycji po wykonaniu zdjęcia ,kiedy tradycyjna klisza raz naświetlona nie może już być skorygowana.

Piotrków Trybunalski 690 930 840
Wyślij wiadomośćkontakt@aestheticdental.pl
Odwiedź nasArmii Krajowej 15,
Piotrków Trybunalski

 

Dentysta Aesthetic Dental świadczy swoje usługi dentystyczne na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, jak również całego powiatu piotrkowskiego. W naszym gabinecie znajdziecie Państwo szeroki wachlarz pomocy stomatologicznej między innymi takiej jak: endodoncja, profilaktyka stomatologiczna, protetyka, ortodoncja, implanty, chirurgia stomatologiczna. W internecie łatwo nas znaleźć po następujących frazach: stomatolog Piotrków Trybunalski, stomatolodzy Piotrków Trybunalski, dentysta Piotrków Trybunalski, dentyści Piotrków Trybunalski, endodoncja Piotrków Trybunalski, ortodoncja Piotrków Trybunalski, gabinet stomatologiczny Piotrków Trybunalski, chirurgia stomatologiczna Piotrków Trybunalski, wybielanie zębów Piotrków Trybunalski.

Nasza recepcja dzwoniąc do Państwa korzysta z telefonu 530 395 845, 530395845. https://adresowo.pl/