Jest wiele powodów i w tym krótkim podsumowaniu na pewno wszystkich nie będzie wymienionych.

Stłoczenia pierwotne

Powstają z powodu dysproporcji pomiędzy wielkością zębów i odpowiadającą im podstawą kostną.

Występują, gdy dziecko genetycznie odziedziczy małe szczęki, bądź szczęki będą się niedostatecznie rozwijać- spowodowane jest to najczęściej : 

  • nieprawidłową dietą ( zbyt miękką )
  • złą pozycją języka
  • oddychaniem przez usta
  • szkodliwymi nawykami np. ssanie palca, zbyt długie używanie smoczka.

Stłoczenia wtórne

Powstają podczas wymiany uzębienia, gdy zbyt wcześnie utracimy zęby mlecze. Wyrzynające się zęby stałe migrują do przodu przez co powstaje niedostateczna ilość miejsca na wyrzynające się zęby przednie stałe. 

Stłoczenia późne

Występują około 17- 20 roku życia i najczęściej dotyczą dolnych przednich zębów. Powstają z powodu późniejszego zakończenia wzrostu żuchwy niż szczęki przez co napierające dolne zęby o górne się tłoczą.

Stłoczenia w wieku dorosłym

  • utrata zębów stałych : Tak samo jak w wieku dziecięcym, utrata zębów stałych może powodować migrację innych zębów i tak jak utracimy dolną szóstkę, to górna szóstka ma tendencję do wysuwania się a dolna siódemką do pochylania się do przodu. Może to spowodować zaburzenie okluzyjne.
  • Zaburzenia okluzyjne : Brak harmonii pomiędzy ułożeniem bądź kształtem zębów może doprowadzić do nieprawidłowej pozycji kłykcia w stawie skroniowo-żuchwowym co powoduje wysunięcie się żuchwy do przodu , co może wywołać migrację zębów ( nawet jedna źle dopasowana plomba może spowodować zaburzenie okluzyjne).
  • Nieprawidłowe nawyki np. obgryzanie paznokci.
  • Zaburzenie strefy neutralnej – np. poprzez powiększanie ust – powiększone usta uciskają na zęby przednie przez co mogą doprowadzić do zmiany ich pozycji 

Pamiętajmy, że warto leczyć krzywe zęby, gdyż ma to znaczenie nie tylko dla estetyki, czy łatwości oczyszczania, ale też często na prawidłowe oddychanie czy przetrwanie zdrowych zębów podczas całego życia.

Zapisz się na konsultację ortodontyczną na której z lekarzem ustalicie jak można wyprostować zęby.

Piotrków Trybunalski 690 930 840
Wyślij wiadomośćkontakt@aestheticdental.pl
Odwiedź nasArmii Krajowej 15,
Piotrków Trybunalski

 

Dentysta Aesthetic Dental świadczy swoje usługi dentystyczne na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, jak również całego powiatu piotrkowskiego. W naszym gabinecie znajdziecie Państwo szeroki wachlarz pomocy stomatologicznej między innymi takiej jak: endodoncja, profilaktyka stomatologiczna, protetyka, ortodoncja, implanty, chirurgia stomatologiczna. W internecie łatwo nas znaleźć po następujących frazach: stomatolog Piotrków Trybunalski, stomatolodzy Piotrków Trybunalski, dentysta Piotrków Trybunalski, dentyści Piotrków Trybunalski, endodoncja Piotrków Trybunalski, ortodoncja Piotrków Trybunalski, gabinet stomatologiczny Piotrków Trybunalski, chirurgia stomatologiczna Piotrków Trybunalski, wybielanie zębów Piotrków Trybunalski.

Nasza recepcja dzwoniąc do Państwa korzysta z telefonu 530 395 845, 530395845. https://adresowo.pl/