Miło nam poinformować iż jesteśmy beneficjentem Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju.

Mini-implanty ortodontyczne

Co to jest mini implant ortodontyczny?

Mini implanty ortodontyczne to małe śrubki tytanowe umieszczane na czas leczenia między zębami stanowią punkt zaczepienia (kotwicę) dla wyciągów przesuwających zęby w wybranym kierunku. Stosowanie tych implantów pozwala na precyzyjną kontrolę przesuwania zębów i zapewnia lepsze wyniki leczenia.

Ortodontyczne przesuwanie zębów jest złożonym procesem. Kluczowym prawem, które nim rządzi, jest III zasada dynamiki Newtona, czyli „prawo akcji i reakcji”. Jakakolwiek siła stosowana przez ortodontę do przesuwania nie jest obojętna dla pozostałych zębów, służących do wygenerowania tejże siły. Współcześnie, celem uniknięcia wszelkich niepożądanych ruchów zębów, jako zakotwiczenia dla stosowanych sił, używa się miniimplantów.

Zakotwiczenie szkieletowe

Kontrola zamocowania dla pewnych ruchów zębów może być niezwykle trudna, wymaga złożonych mechanicznie i nieporęcznych aparatów zewnątrzustnych, stosuje się kompromisy w planie leczenia aby zmniejszyć efekty uboczne. Przez ostatnich kilka lat rozwinęła się technika, w której kość jest użyta jako punkt zakotwiczenia. Dzięki takiej technice siła może być przyłożona z minimalnym niepożądanym przesuwaniem się zębów. Szkieletowe zakotwiczenie można uzyskać poprzez mini implanty ortodontyczne. Jest wiele typów i marek mini implantów na rynku, ale większość posiada podobne właściwości. Idealny system mini implantów jest biokompatybilny, łatwy do założenia i zdjęcia, może być użyty jako zakotwiczenie do różnych przesunięć zębów i może być obciążony natychmiastowo. Mini implanty są szczególnie pomocne przy zamykaniu przestrzeni po brakujących zębach, przy rozszerzaniu i ściąganiu zębów, przy korygowaniu rozbieżności linii pośrodkowej, redukcji płaszczyzny zwarcia i w większości przypadków gdy zakotwiczenie na własnych zębach jest niewystarczające.

Typy mini implantów ortodontycznych

Większość mini implantów produkowanych jest ze stopu tytanu lub stali nierdzewnej. Jest wiele konstrukcji „główek implantów” z różnymi otworami, rowkami i tunelami do zaczepienia drutów, ligatur, elastycznych nitek, elastycznych łańcuszków i niklowo-tytanowych zwojów. Mini implanty występują w różnych długościach, jak i różnych średnicach. Mini implanty są głównie samogwintujące lub samowiercące/samogwintujące. Nowsze samowiercące/samogwintujące mini implanty są w stanie wejść w kość zbitą podczas ręcznego wkręcania bez wiercenia pilotującego. W zależności od konstrukcji, implant usuwa kość ze swojej drogi lub kondensuje ją po bokach. Korzyści z tego typu implantów leżą w uproszczonych procedurach ich wszczepiania, redukcji koniecznego sprzętu i skróceniu czasu zakładania. Są sytuacje w których samowiercące/samogwintujące mini implanty potrzebują wstępnego otworu pilotującego, na przykład kiedy napotkamy na grubą i twardą kość zbitą.

Czy zabieg wszczepienia mini implantów jest bolesny?

Nie. Zabieg wszczepienia mini implantów jest wykonany w miejscowym znieczuleniu. Podczas wszczepienia można poczuć lekkie naciskanie. Po zejściu znieczulenia może być lekki dyskomfort przez pierwsze 24 godziny. Lekki przeciwbólowe ogólnodostępne (np. ibuprom, paracetamol) całkowicie rozwiązują ten problem.

Jak długo używane są mini-implanty?

Długość utrzymania miniimplantów w jamie ustnej zależy od decyzji lekarza prowadzącego lecz przeciętnie jest to okres od 1 do 12 miesięcy.

Czy usuwanie mini implantu ortodontycznego jest bolesne?

Mini implanty ortodontyczne są bardzo łatwo usuwane całkowicie bezboleśnie. Mała rana w miejscu usuniętego mini implantu goi się w ciągu kilku dni.

Utrata zęba to problem zarówno natury zdrowotnej jak i estetycznej, a najlepszym jego rozwiązaniem jest implant, czyli sztuczny korzeń zęba, wykonany z materiałów biokompatybilnych (bardzo dobrze tolerowanych przez organizm oraz nie wywołujących alergii). To dziś najczęściej polecana przez specjalistów metoda uzupełnienia braków zębowych - dzięki niej pacjenci mogą cieszyć się znów pięknym i zdrowym uśmiechem.
Niestety, na jej temat krąży wiele mitów, które często budzą przerażenie i wprowadzają w błąd, np. że implanty wywołują zapalenie jamy ustnej, powodują uczulenie, czy zostają odrzucone przez organizm. Takie informacje w większości przypadków mijają się z prawdą, ponieważ odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa oraz przede wszystkim nowoczesna technologia wykorzystywana w implantologii czynią tę metodę zarówno bezpieczną jak i niezawodną.

Czy boli?
Nie, nie boli. Współczesne zabiegi implantacji wykonywane są w znieczuleniu, przy użyciu bezpiecznych dla pacjentów materiałów.

Czy uczula?
Implanty wykonane są z czystego tytanu, które są obojętne dla ludzkiego organizmu - nie wywołują reakcji alergicznych.

Czy są dla starszych osób?
Wiek nie jest żadną przeszkodą do przeprowadzenia zabiegu. Jedynymi przeciwwskazaniami do zabiegu są cukrzyca, hemofilia, osteoporoza lub nowotwór.

Czy można usunąć ząb i wszczepić implant podczas jednego zabiegu?
Jeżeli tylko jest taka możliwość i warunki pacjenta na to pozwalają, to można, a nawet trzeba wszczepić implant najszybciej jak to możliwe, ponieważ braki w uzębieniu powodują zmiany w stanie kości i układzie zgryzu. Im dłużej zwlekamy z decyzją, tym większe ryzyko, że zaistnieje potrzeba regeneracji kości.

Czy zmienia się potrzeba higieny?
O implanty dbamy tak jak o własne zęby - jest to bardzo ważne, aby cieszyć się nimi jak najdłużej. Należy regularnie myć i nitkować zęby oraz odwiedzać regularnie stomatologa i higienistkę.

 

Mity biorą się z niewiedzy, dlatego zapraszamy na konsultację do doktor Emilii Bartczak aby dowiedzieć się w jaki sposób najnowocześniejsze systemy implantologiczne mogą poprawić Twoje samopoczucie, komfort oraz pewność siebie.

 

Zapraszamy na konsultacje
690 930 840

 

Życzymy Państwu zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.
Niech to będzie czas odpoczynku, który doda energii do podejmowania kolejnych wyzwań, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Życzy zespół Aesthetic Dental


Przez długi czas nie było zadowalającej metody walki z białymi plamkami, tak zwaną próchnicą początkową. Wiązało się to z usunięciem pewnej ilości tkanek zdrowego zęba.

Co dziś można zrobić z białymi plamkami?
Możemy zrobić ICON :)

ICON to miejsce pomiędzy profilaktyką a leczeniem zachowawczym - świetne rozwiązanie na zabieg likwidujący białe przebarwienia, wyglądające szczególnie nieestetycznie na zębach przednich.

Plusy:

  • bez borowania;
  • bez bólu;
  • bez utraty tkanek zęba.

Minusy:

  • brak :)

Poniżej zdjęcia z zabiegu usunięcia próchnicy początkowej z górnych jedynek metodą ICON.

 

Piotrków Trybunalski 690 930 840
Wyślij wiadomośćkontakt@aestheticdental.pl
Odwiedź nasArmii Krajowej 15,
Piotrków Trybunalski

 

Dentysta Aesthetic Dental świadczy swoje usługi dentystyczne na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, jak również całego powiatu piotrkowskiego. W naszym gabinecie znajdziecie Państwo szeroki wachlarz pomocy stomatologicznej między innymi takiej jak: endodoncja, profilaktyka stomatologiczna, protetyka, ortodoncja, implanty, chirurgia stomatologiczna. W internecie łatwo nas znaleźć po następujących frazach: stomatolog Piotrków Trybunalski, stomatolodzy Piotrków Trybunalski, dentysta Piotrków Trybunalski, dentyści Piotrków Trybunalski, endodoncja Piotrków Trybunalski, ortodoncja Piotrków Trybunalski, gabinet stomatologiczny Piotrków Trybunalski, chirurgia stomatologiczna Piotrków Trybunalski, wybielanie zębów Piotrków Trybunalski.

Nasza recepcja dzwoniąc do Państwa korzysta z telefonu 530 395 845, 530395845. https://adresowo.pl/