Jak szczotkować zęby?

Często uważamy, że doskonale wiemy jak prawidłowo szczotkować zęby. Niestety, jeszcze częściej robimy to nieprawidłowo, nieregularnie, niedokładnie i zbyt krótko. Ważne jest aby zęby były szczotkowane regularnie, dokładnie i przez odpowiednio długi czas. Tylko wtedy efektem jest całkowite usunięcie płytki nazębnej, bezbarwnej, lepkiej i miękkiej warstwy osadu, która odkłada się pomiędzy zębami i wzdłuż linii dziąseł. Nie usunięcie jej powoduje próchnicę zębów oraz choroby dziąseł i kości co w konsekwencji może doprowadzić do utraty zębów. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez 2 minuty to minimum konieczne do zachowania właściwej higieny jamy ustnej.

Szczotkowanie szczoteczką ręczną

Proszę zapoznać się z jedną z najczęściej polecanych metod szczotkowania zębów szczoteczką ręczną:

szczotkowanie zębów

Przykładamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni do zewnętrznej powierzchni zębów, w kierunku dziąseł. Delikatnymi, krótkimi ruchami okrężnymi poruszamy szczoteczką do przodu i do tyłu oraz w górę i w dół.

szczotkowanie zębów    mycie zębów

Tym samym sposobem oczyszczamy powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne zębów.

mycie zębów

Wewnętrzne powierzchnie zębów przednich czyścimy układając szczoteczkę w pozycji pionowej i delikatnie ruszając nią w górę i w dół,wykorzystując działanie włókien umieszczonych na czubku główki.

mycie zębów

Krótkimi ruchami w przód i w tył oczyszczamy powierzchnie żujące zębów przedtrzonowych i trzonowych. 

Pamiętamy o oczyszczaniu dziąseł i trudno dostępnych miejsc ,takich jak ostatnie zęby w łuku oraz o dokładnym oczyszczeniu języka. 

Szczotkowanie szczoteczką elektryczną

Szczotkowanie szczoteczką elektryczną nieco różnie się od szczotkowania szczoteczką manualną.

Należy nauczyć się nią posługiwać i mieć świadomość ,że chociaż napęd elektryczny sam wprowadza w ruch główkę szczoteczki,to nasza ręka musi ją odpowiednio poprowadzić po zębach i dziąsłach.

Prowadzimy główkę szczoteczki powoli od zęba do zęba ,wzdłuż linii dziąseł. Obejmujemy włóknami całą powierzchnię zęba. Przytrzymujemy szczoteczkę w jednym miejscu przez kilka sekund.

Jeśli chodzi o kolejność oczyszczania możemy to robić na dwa sposoby:

  • po kolei dokładnie oczyszczamy każdy ząb-jego powierzchnię zewnętrzną wewnętrzną i żującą,wraz z przylegającym do niego dziąsłem
  • zachowujemy kolejność taką jak przy szczotkowaniu szczoteczką manualną.

Nie zapominamy o oczyszczeniu powierzchni międzyzębowych i trudno dostępnych miejsc za ostatnimi zębami.

 

Regularne szczotkowanie zębów jest skutecznym sposobem utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej i zębów. Szczotkowanie ogranicza powstawanie próchnicy, chorób przyzębia, ale również eliminuje nieświeży oddech, usuwa płytkę bakteryjną i resztki pokarmowe.

 

Nie tylko wybór techniki szczotkowania jest ważny. Trzeba również pamiętać o odpowiednim wyborze szczoteczki oraz pasty do zębów. Dobór ten jest uzależniony od kilku czynników: wieku, stanu uzębienia i przyzębia, ale także od sprawności manualnych danej osoby.

Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty.

Wyróżniamy cztery metody szczotkowania zębów:

  • Metoda roll (obrotowo-wymiatająca)
  • Metody wibrujące (Bass, Stillmann, Charters)
  • Metoda okrężna (Fones)
  • Metody: pionowa i pozioma

Metoda roll polega wyłącznie na wywijaniu szczotki ruchem obrotowo-wymiatającym. Jest to metoda ,,dziąsło-zęby”. Nie jest bardzo skuteczna w przypadku chorób przyzębia, ale jest mniej szkodliwa niż wszystkie inne proste sposoby szczotkowania zębów.
 
Metoda Bass jest to metoda wibrująca, pozwalająca na skuteczne pozbywanie się płytki bakteryjnej z kieszonek dziąsłowych. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni w okolicy szyjek zębów. Włókna szczoteczki skierowane są w kierunku korzeni. Następnie wykonujemy niewielkie poziome ruchy drgająco-wibrujące. Ruchy te nie powinny być zbyt mocne, gdyż grozi to obnażeniem korzeni.
 
Metoda Stillmann szczoteczkę układa się poziomo pod kątem 45˚ skierowaną włosiem do wierzchołka korzenia aczkolwiek należy mieć na uwadze, że włosie musi częściowo znajdować się na dziąśle, a częściowo na koronie zęba. Przyciśniętą do dziąsła szczoteczkę „wywija się” w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym ruchem poprzecznie-wibrującym o niewielkich drganiach. Metoda ta uważana jest za masująco-oczyszczającą.
 
Metoda Charters jest bardzo skuteczna zarówno w oczyszczaniu zębów, jak i w masowaniu dziąseł, jednak trudna do opanowania i nieprawidłowo stosowana może wywierać szkodliwe działanie na dziąsła. Szczotkę układa się poziomo pod kątem 45° w okolicy szyjki zęba, tak aby włosie leżało częściowo na dziąśle, a częściowo na koronie zęba zawsze skierowane do brzegu siecznego lub powierzchni żującej. Szczotką wykonuje się wówczas lekkie, ale precyzyjne ruchy wibrujące (drgająco-okrężne) przyciskając szczotkę do dziąsła. Po kilku ruchach zwalnia się nacisk szczotki na chwilę, aby krew ponownie napłynęła do dziąsła. W każdym miejscu uzębienia wykonuje się kilka takich ruchów. Metoda ta jest trudna do wykonania od strony wewnętrznej uzębienia.
 
Metoda Fones jest to metoda okrężna, polegająca na ustawieniu szczoteczki pod kątem prostym do dziąsła i wykonywaniu okrężnych ruchów obrotowych. Metoda ta może być stosowana przez dzieci, jednak jej wadą jest fakt, iż podczas jej stosowania nie usuwa się płytki nazębnej z powierzchni stycznych zębów.
 
Metoda pionowa polega na ułożeniu włosia szczoteczki pionowo do powierzchni językowych zębów przednich (wzdłuż ich osi) po czym „wymiatamy” zalegające resztki pokarmowe.
 
Metoda pozioma polega na ułożeniu włosia szczoteczki wzdłuż długiej osi zębów (powierzchnie żujące zębów bocznych). Szczotkowanie polega na wykonywaniu ruchów „tył-przód”. Dozwolone jest również wykonywanie delikatnych ruchów obrotowych.

 

Zapraszamy na instruktaż higieny jamy ustnej do naszej przychodni w Piotrkowie Trybunalskim!