Chcemy aby wszyscy wypełniali diagramy w taki sam sposób aby nie było problemów z ich odczytywaniem.

KAŻDY DIAGRAM ma mieć wpisaną datę wypełnienia oraz podpis asystentki, która go wypełniała..

Warto zobaczyć następujące strony:

Kolory

  • Rzeczy do leczenia zaznaczmy czerwonym. próchnica, ubytki. Domyślnie ubytek jest pochodzenia próchnicowego czyli używamy litery C do oznaczania ubytków.
  • Wypełnienia i inne obojętne - niebieskim

Notacja.

Wpisujemy w pole BADANIE

  • C – próchnica, ubytek pochodzenia próchnicowego - do leczenia -  - na czerwono
  • PP - plama próchnicowa, do obserwacji
  • UK - ubytek klinowy  - na czerwono
  • E – ząb wyleczony endodontycznie - leczenie zakończone
  • W  - wypełnienie
  • K – korona protetyczna. Również filar mostu
  • M – przęsło mostu
  • X – przekreślony symbol zęba – brak zęba - to wpisujemy nie w pole - rząd BADANIE ale przekreślamy kwadrat symbolizujący ząb.
  • O – symbol zęba w kółku (dotyczy przeważnie ósemek) – ząb wyrzynający się - niezależnie od zaawansowania procesu.
  • L - lakowany
  • fala - wężyk - nad zębami - kamień nazębny. Dla poddziąsłowego można zrobić notatkę.

Literki piszemy w polu badanie kolorami zaznaczmy ściany zęba na schemacie zęba. Zaznaczamy powierzchnie na których są próchnica i wypełnienia oraz usunięte zęby.

Przedrostek oznacza że dany ząb jest "do zrobienia" np:

  • dX - do usunięcia - na czerwono
  • dE - do leczenia endodontycznego - w tym i do reendo - na czerwono
  • dL - do lakowania - na czerwono

Powierzchnie zęba, ćwiartki, kolejność wypełniania diagramu.

Uwaga: Diagram wypełniamy ćwiartkami po kolei 1, 2, 3, 4. Zaczynamy od zęba 18,17 itd aż do 11, 21, 22, ..... aż do 28 dla góry.
Potem przechodzimy do dołu do 3 ćwiartki (nie na lewo - do 4) i wypełniamy od 38,  37, 36 itd aż do 31, 42, 42 ..... aż do 48.

Rysunek poglądowy Agnieszki Kluchcińskiej - kliknij aby powiększyć

 

.. i Emilki - kliknij aby powiększyć

Zęby mleczne oraz uzębienie mieszane

Używamy tego samego diagramu jak dla osób dorosłych. Przy zębach od 1 do 5 mamy również cyfry rzymskie od I do V które oznaczają zęby mleczne. Jeśli mamy uzębienie mieszane to dla zębów mlecznych bierzemy cyfrę rzymską danego zęba w kółko i robimy strzałkę do odpowiedniego zęba ponieważ cyfry rzymskie są pomiędzy wierszami górnych i dolnych zębów i bez strzałki nie wiadomo by było, czy zębem mlecznym jest górny czy dolny ząb.

Kiedy wypełniamy diagram? Co przy przeglądach okresowych?

Diagram wypełniamy

  • dla nowych pacjentów podczas pierwszej wizyty pacjenta. Wyjątkiem (tylko i wyłącznie) jest interwencyjna wizyta pacjenta bólowego - wówczas wypełniamy diagram na drugiej wizycie.
  • dla stałych pacjentów gdy okres od poprzedniej wizyty był dłuższy niż 6 miesięcy.

Dla stałych pacjentów pacjentów wklejamy w kartę małą kartkę z kserem diagramu. Robi to asystentka przy przeglądzie kart pacjentów podczas przygotowania się do pracy z danym lekarzem. 

Kto wypełnia diagram a kto jest odpowiedzialny za jego wypełnienie

Diagram oczywiście wypełnia asystentka. Za to aby był wypełniony odpowiedzialny jest lekarz. Lekarz powinien podpisać się na wypełnionym diagramie i dopisać ewentualne uwagi.

Przykłady

  • Most z koronami na zębach 21,24, należy oznaczyć most od 21 do 24 jako KMMK. Mamy tutaj filar, przęsło, przęsło, filar. Symbole zębów powinny być przekreślone - ponieważ zębów tam nie ma. Wg Emilki lekarz powinien powiedzieć "Korona, most, most, korona"  po to aby nie wprowadzać zamieszania przy mostach z wieloma filarami. Patrz poniżej.
  • Most wielopunktowy z trzema filarami. np: 23X25X27 - czyli nie ma zębów 24 i 26. Lekarz mówi "Korona, most, korona, most, korona". Asystentka wpisuje KMKMK oraz przekreśla X-em zęby 24 i 26.
  • Lekarz mówi "Ząb 26 - ubytek OD". Czyli ubytek na żującej (inaczej okluzyjnej) oraz dystalnej. Wpisujemy w rząd BADANIE literę C oraz zamazujemy na czerwono odpowiednie powierzchnie.
  • Przykład a) Szóstka do leczenia na żującej, piątka mleczna do leczenia dystalnie, czwórka stała, trójka mleczna do usunięcia, dwójka, jedynka, jedynka, dwójka stała, trójka mleczna ubytek V klasy przyszyjkowy, czwórka stała, piątka mleczna wypełniona na żującej i na bliższej ubytek na bliższej, szóstka lakowana.
    Szóstka dolna lak i próchnica pod lakiem, piątki mlecznej brak, czwórka stała lakowana, trójka mleczna. Przód stały. Trójka mleczna wypełniona na dalszej, czwórka stała do lakowania, piątka mleczna ubytek na bliższej i żującej, szóstka ubytek na zgryzowej.
  • Przykład b)
    Góra - ósemka nie wyrżnięta, 7 ubytek na dystalnej, 6 próchnica na policzkowej, 5 ubytek OD wypełnienie na medialnej, 4 próchnica wtórna na żującej, 3 korona, 2 i 1 ubytki klinowe, 1 i 2 ubytki klinowe, 3 ubytek na językowej, 4 wypełnienie na żującej i dystalnej, 5 ok, 6 do usunięcia, 7 wypełnienie MOD, 8 częściowo wyrznięta do usunięcia.
    Dół - 8 - usunięta, Most od 7 do 5 czyli korona, most, korona, 4 do usunięcia, 3 ubytek na językowej do leczenia endo, 2, 1, 1, 2 ubytki klinowe, 3 korona, 4 próchnica na językowej i dystalnej, 5  6
    Paradontoza, kamień nazębny góra i dół. Dwie afty na policzkach.

 

 

Piotrków Trybunalski 690 930 840
Wyślij wiadomośćkontakt@aestheticdental.pl
Odwiedź nasArmii Krajowej 15,
Piotrków Trybunalski

 

Dentysta Aesthetic Dental świadczy swoje usługi dentystyczne na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, jak również całego powiatu piotrkowskiego. W naszym gabinecie znajdziecie Państwo szeroki wachlarz pomocy stomatologicznej między innymi takiej jak: endodoncja, profilaktyka stomatologiczna, protetyka, ortodoncja, implanty, chirurgia stomatologiczna. W internecie łatwo nas znaleźć po następujących frazach: stomatolog Piotrków Trybunalski, stomatolodzy Piotrków Trybunalski, dentysta Piotrków Trybunalski, dentyści Piotrków Trybunalski, endodoncja Piotrków Trybunalski, ortodoncja Piotrków Trybunalski, gabinet stomatologiczny Piotrków Trybunalski, chirurgia stomatologiczna Piotrków Trybunalski, wybielanie zębów Piotrków Trybunalski.

Nasza recepcja dzwoniąc do Państwa korzysta z telefonu 530 395 845, 530395845. https://adresowo.pl/