Chcemy aby wszyscy wypełniali diagramy w taki sam sposób aby nie było problemów z ich odczytywaniem.
KAŻDY DIAGRAM ma mieć wpisaną datę wypełnienia oraz podpis asystentki, która go wypełniała..
Warto zobaczyć następujące strony:
- Opis w wikipedii systemów oznaczania zębów. Zwróćcie uwagę iż my używamy dwucyfrowego międzynarodowego systemu Viohla https://pl.wikipedia.org/wiki/Systemy_oznaczania_z%C4%99b%C3%B3w
- implementacja diagramu zębowego http://www.diagramzebowy.pl/ - można sobie poćwiczyć ;)
Kolory
- Rzeczy do leczenia zaznaczmy czerwonym. próchnica, ubytki. Domyślnie ubytek jest pochodzenia próchnicowego czyli używamy litery C do oznaczania ubytków.
- Wypełnienia i inne obojętne - niebieskim
Notacja.
Wpisujemy w pole BADANIE
- C – próchnica, ubytek pochodzenia próchnicowego - do leczenia - - na czerwono
- PP - plama próchnicowa, do obserwacji
- UK - ubytek klinowy - na czerwono
- E – ząb wyleczony endodontycznie - leczenie zakończone
- W - wypełnienie
- K – korona protetyczna. Również filar mostu
- M – przęsło mostu
- X – przekreślony symbol zęba – brak zęba - to wpisujemy nie w pole - rząd BADANIE ale przekreślamy kwadrat symbolizujący ząb.
- O – symbol zęba w kółku (dotyczy przeważnie ósemek) – ząb wyrzynający się - niezależnie od zaawansowania procesu.
- L - lakowany
- fala - wężyk - nad zębami - kamień nazębny. Dla poddziąsłowego można zrobić notatkę.
Literki piszemy w polu badanie kolorami zaznaczmy ściany zęba na schemacie zęba. Zaznaczamy powierzchnie na których są próchnica i wypełnienia oraz usunięte zęby.
Przedrostek d oznacza że dany ząb jest "do zrobienia" np:
- dX - do usunięcia - na czerwono
- dE - do leczenia endodontycznego - w tym i do reendo - na czerwono
- dL - do lakowania - na czerwono
Powierzchnie zęba, ćwiartki, kolejność wypełniania diagramu.
Uwaga: Diagram wypełniamy ćwiartkami po kolei 1, 2, 3, 4. Zaczynamy od zęba 18,17 itd aż do 11, 21, 22, ..... aż do 28 dla góry.
Potem przechodzimy do dołu do 3 ćwiartki (nie na lewo - do 4) i wypełniamy od 38, 37, 36 itd aż do 31, 42, 42 ..... aż do 48.
Rysunek poglądowy Agnieszki Kluchcińskiej - kliknij aby powiększyć
.. i Emilki - kliknij aby powiększyć
Zęby mleczne oraz uzębienie mieszane
Używamy tego samego diagramu jak dla osób dorosłych. Przy zębach od 1 do 5 mamy również cyfry rzymskie od I do V które oznaczają zęby mleczne. Jeśli mamy uzębienie mieszane to dla zębów mlecznych bierzemy cyfrę rzymską danego zęba w kółko i robimy strzałkę do odpowiedniego zęba ponieważ cyfry rzymskie są pomiędzy wierszami górnych i dolnych zębów i bez strzałki nie wiadomo by było, czy zębem mlecznym jest górny czy dolny ząb.
Kiedy wypełniamy diagram? Co przy przeglądach okresowych?
Diagram wypełniamy
- dla nowych pacjentów podczas pierwszej wizyty pacjenta. Wyjątkiem (tylko i wyłącznie) jest interwencyjna wizyta pacjenta bólowego - wówczas wypełniamy diagram na drugiej wizycie.
- dla stałych pacjentów gdy okres od poprzedniej wizyty był dłuższy niż 6 miesięcy.
Dla stałych pacjentów pacjentów wklejamy w kartę małą kartkę z kserem diagramu. Robi to asystentka przy przeglądzie kart pacjentów podczas przygotowania się do pracy z danym lekarzem.
Kto wypełnia diagram a kto jest odpowiedzialny za jego wypełnienie
Diagram oczywiście wypełnia asystentka. Za to aby był wypełniony odpowiedzialny jest lekarz. Lekarz powinien podpisać się na wypełnionym diagramie i dopisać ewentualne uwagi.
Przykłady
- Most z koronami na zębach 21,24, należy oznaczyć most od 21 do 24 jako KMMK. Mamy tutaj filar, przęsło, przęsło, filar. Symbole zębów powinny być przekreślone - ponieważ zębów tam nie ma. Wg Emilki lekarz powinien powiedzieć "Korona, most, most, korona" po to aby nie wprowadzać zamieszania przy mostach z wieloma filarami. Patrz poniżej.
- Most wielopunktowy z trzema filarami. np: 23X25X27 - czyli nie ma zębów 24 i 26. Lekarz mówi "Korona, most, korona, most, korona". Asystentka wpisuje KMKMK oraz przekreśla X-em zęby 24 i 26.
- Lekarz mówi "Ząb 26 - ubytek OD". Czyli ubytek na żującej (inaczej okluzyjnej) oraz dystalnej. Wpisujemy w rząd BADANIE literę C oraz zamazujemy na czerwono odpowiednie powierzchnie.
- Przykład a) Szóstka do leczenia na żującej, piątka mleczna do leczenia dystalnie, czwórka stała, trójka mleczna do usunięcia, dwójka, jedynka, jedynka, dwójka stała, trójka mleczna ubytek V klasy przyszyjkowy, czwórka stała, piątka mleczna wypełniona na żującej i na bliższej ubytek na bliższej, szóstka lakowana.
Szóstka dolna lak i próchnica pod lakiem, piątki mlecznej brak, czwórka stała lakowana, trójka mleczna. Przód stały. Trójka mleczna wypełniona na dalszej, czwórka stała do lakowania, piątka mleczna ubytek na bliższej i żującej, szóstka ubytek na zgryzowej. - Przykład b)
Góra - ósemka nie wyrżnięta, 7 ubytek na dystalnej, 6 próchnica na policzkowej, 5 ubytek OD wypełnienie na medialnej, 4 próchnica wtórna na żującej, 3 korona, 2 i 1 ubytki klinowe, 1 i 2 ubytki klinowe, 3 ubytek na językowej, 4 wypełnienie na żującej i dystalnej, 5 ok, 6 do usunięcia, 7 wypełnienie MOD, 8 częściowo wyrznięta do usunięcia.
Dół - 8 - usunięta, Most od 7 do 5 czyli korona, most, korona, 4 do usunięcia, 3 ubytek na językowej do leczenia endo, 2, 1, 1, 2 ubytki klinowe, 3 korona, 4 próchnica na językowej i dystalnej, 5 6
Paradontoza, kamień nazębny góra i dół. Dwie afty na policzkach.