Jak dbać o zęby, gdy nosimy aparat ortodontyczny?

Zęby, na które ortodonta nakłada stały aparat, wymagają więcej dbałości, aby nie pojawiła się na nich próchnica albo kamień nazębny. Jakie produkty mogą nam pomóc w dokładnym oczyszczaniu takich zębów?

aparat ortodontyczny z kolorowymi ligaturami leczenie ortodontyczne aparatem stałym Piotrków Trybunalski
 
Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Wiele wad uzębienia wymaga noszenia stałego aparatu ortodontycznego. Ten sposób leczenia daje najczęściej bardzo dobre wyniki i pozwala wreszcie uśmiechać się tym wszystkim, którzy wcześniej ukrywali swoje krzywe lub stłoczone zęby.

Zanim jednak pojawi się ostateczny efekt, musi upłynąć sporo czasu – przeciętnie od półtora roku do dwóch lat, a przy większych wadach nawet więcej. W tym okresie aparat znajduje się przez cały czas na naszych zębach, na kolejnych wizytach ortodonta zmienia jedynie jego ustawienia albo wymienia pewne elementy.

Czy piękno musi boleć?

Samo nakładanie aparatu nie jest bolesne, dopiero później zęby mogą boleć przez kilka dni, ponieważ zaczynają na nie działać duże siły, które mają je przesuwać. Podobny ból może wystąpić także po każdej wizycie u ortodonty, na której zmienia się ustawienia aparatu. W tym czasie lepiej nie przeciążać zębów i jeść pokarmy, które są miękkie i nie wymagają gryzienia.

Aparat może na początku ranić język lub podniebienie albo ocierać się o policzek. Aby tego uniknąć, można założyć specjalny wosk na te części aparatu, które powodują zranienia. Podrażnione miejsca jamy ustnej można posmarować odpowiednim preparatem do otarć śluzówki.

Czyścić, nitkować, kontrolować

Po pewnym czasie przyzwyczajamy się do noszenia aparatu, zęby przestają boleć i nie kaleczymy wnętrza jamy ustnej metalowymi elementami. Tylko jedna istotna rzecz pozostaje niezmienna – należy dokładnie oczyszczać wszystkie powierzchnie zębów i elementy aparatu po każdym posiłku.

Pomogą nam w tym specjalne akcesoria, dzięki którym dokładnie wyczyścimy nawet te miejsca, do których dostęp jest utrudniony. Przydatne są:

  • specjalna ortodontyczna szczoteczka do zębów lub szczoteczka elektryczna z odpowiednią końcówką (ważne jest, aby dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie zębów wraz z miejscami wokół aparatu),
  • nić dentystyczna ze sztywnym końcem, który można przewlekać między zębami (pozwala oczyścić przestrzenie, do których nie dotrze szczoteczka),
  • specjalne wyciorki i szczoteczki pęczkowe do oczyszczania trudno dostępnych miejsc,
  • płyn do płukania jamy ustnej.

Zęby należy dokładnie myć po każdym posiłku. Istotne są także regularne wizyty u stomatologa, który jest w stanie odpowiednio wcześniej zauważyć, czy na naszych zębach nie pojawiła się próchnica. Jeśli chciałbyś sprawdzić stan zdrowia swoich zębów zapraszamy na wizytę kontrolną u dentysty w Piotrkowie Trybunalskim w przychodni Aesthetic Dental.

Zapraszamy na konsultację do naszej przychodni stomatologicznej w Piotrkowie Trybunalskim!