Planujesz rozpocząć leczenie ortodontyczne swojego dziecka? A może jesteście w trakcie leczenia, ale wciąż istnieją zagadnienia, które dla Ciebie, jako rodzica, nie są do końca zrozumiałe? Zapraszamy do naszego artykułu. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące leczenia aparatami Bioblok i odpowiedzieliśmy na nie tak, by raz na zawsze rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.
aparat ortodontyczny typu bioblok
Co musisz wiedzieć o aparacie Bioblok?

Aparat Bioblok to taki aparat, który nosimy non stop - mówimy w nim, jemy, chodzimy do szkoły i na treningi. Traktujemy go jakby był przytwierdzony na stałe. Jeśli zbyt często go wyjmujesz, leczenie może się spowolnić, a nawet cofnąć.

Kiedy często wyjmujesz aparat, klamry się odkształcają, co powoduje, że aparat gorzej trzyma się w ustach i sprawia kłopoty przy jedzeniu czy mówieniu.

Pierwsze dni z aparatem mogą być ciężkie, ale nie trwają one dłużej niż 2-3 dni. Najważniejsze jest przetrwanie tego początkowego okresu.

Adaptacja i częstsze ściąganie aparatu.

Adaptacja przebiega szybciej, gdy dziecko nie wyjmuje aparatu od razu po wyjściu z gabinetu. Po tygodniu większość dzieci już bez problemu mówi i je w aparacie.

Problemy z wymową.

Na początku noszenia aparatu Bioblok niektóre dzieci mogą mieć problemy z wymową. Większość dzieci przyzwyczają się po tygodniu lub dwóch, a ich wymowa się poprawia.

Czy dziecko może samo rozkręcać aparat?

Nie zaleca się, żeby dziecko samo rozkręcało aparat. Rodzice są szkoleni podczas wizyty i dostają pisemne instrukcje. Dzieci mogą robić to tylko pod ścisłym nadzorem opiekunów.

Co zrobić, gdy aparat Bioblok zaczyna spadać?

Jeśli aparat Bioblok zaczyna się poluzowywać, spróbuj cofnąć śrubę ortodontyczną o dwa obroty i ponownie załóż aparat. Jeśli się poprawi, kontynuuj rozkręcanie następnego dnia. Jeśli nie, umów się na wizytę u ortodonty i staraj się nosić aparat przynajmniej wieczorem i na noc.

Co zrobić, gdy dziecko wyjeżdża samo?

Jeśli dziecko jedzie na zieloną szkołę lub nocowanie u znajomych, młodsze dzieci mogą nosić aparat przez noc bez zdejmowania, a starsze mogą sobie z tym poradzić same. Ważne, żeby w tym czasie nie rozkręcać aparatu.

Co zrobić, gdy aparat ociera tkanki miękkie?

Jeśli aparat ociera śluzówki, należy umówić się na wizytę awaryjną do ortodonty. Lekarz sprawdzi, co jest przyczyną dyskomfortu i odpowiednio dostosuje aparat. Czasem wystarczy niewielka korekta.

Dlaczego nie możemy zdejmować aparatu Bioblok?

Stałe noszenie aparatu Bioblok zapewnia efektywność leczenia, co jest niemożliwe przy aparatach noszonych tylko na nocy.

Aparaty Bioblok, mimo że mają swoje trudności, są bardzo efektywne w leczeniu dzieci. Warto podjąć wyzwanie, aby wspierać prawidłowy rozwój zgryzu.