Jak ustrzec swoje dziecko przed kłopotami ze zgryzem?

Ortodoncja jest nauką o rozpoznawaniu i leczeniu wad zgryzu oraz o ich profilaktyce. Wady zgryzu obejmują wszelkie odchylenia w budowie i czynności zarówno zębów jak i całego tzw. układu żucia. Zwykle myślimy tu o krzywych zębach, ale powinniśmy mieć również na względzie relację żuchwy do szczęki oraz stan współdziałania tych dwóch kości, w których w wyrostkach zębodołowych osadzone są nasze zęby.

Wady zgryzu możemy podzielić na wrodzone i nabyte.
Wady wrodzone powstają w życiu prenatalnym (płodowym). Należą do nich:
  • nadliczbowość zębów,
  • hipodoncję (brak zawiązków),
  • wadliwe ustawienie zębów,
  • rozszczepy częściowe i całkowite jedno i obustronne,
  • szparowatość i inne.
Wady nabyte, takie jak:
  • stłoczenia zębów,
  • zgryzy otwarte,
  • zwężenie szczęki,
  • zgryz krzyżowy,
  • tyłozgryz
  • przodozgryz i inne.
Można im łatwo zapobiec poprzez wczesną profilaktykę. Szybkie wykrycie pozwala na zastosowanie prostych metod leczenia.

Dbajmy o zęby mleczne

Przedwczesna utrata zębów mlecznych skutkuje przemieszczeniem doprzednim trzonowców stałych i brakiem miejsca dla zębów przedtrzonowych i kłów. Dlatego tak ważne jest dbanie o zęby już od najmłodszych lat. Jeśli szukasz dla swojego dziecka dobrego stomatologa dentysty w Piotrkowie Trybunalskim, zapraszamy do Aesthetic Dental. Skuteczne leczenie stomatologiczne dzieci w Piotrkowie Trybunalskim może przebiegać w miłej atmosferze, przyjdź do nas i przekonaj się.

Na poniższych obrazach widać prawidłowy proces wyżynania zębów stałych oraz zaburzony przez trzonowiec.
 
prawidłowy proces wyżynania zębów stałychnieprawidłowy proces wyżynania zębów stałych zaburzony przez trzonowiec
W razie konieczności usunięcia zęba mlecznego warto pomyśleć o utrzymywaczu przestrzeni lub wczesnym rozpoczęciu leczenia ortodontycznego, zaraz po pojawieniu się zębów stałych.
Tak wygląda utrzymywacz przestrzeni.
Utrzymywacz przestrzeni stosowany w przypadku wczesnej utraty zębów

Wczesne diagnozowanie potencjalnych problemów z miejscem dla zębów stałych

Brak przestrzeni za zębami górnymi mlecznymi dwójkami i za mlecznymi dolnymi trójkami zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia stłoczeń w uzębieniu stałym.
Wykonanie zdjęcia pantomograficznego u 7-9 latków daje nam obraz wielkości zębów stałych i ich ustawienia. Szczególne ważne jest to w przypadku górnych kłów, których prawidłowe ustawienie jest gwarancją prawidłowego kształtu łuku zębowego a wszelkie nieprawidłowości w ustawieniu zawiązków tych zębów mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń korzeni stałych zębów przednich. 

Leniwe żucie

Kolejną często spotykaną przyczyną wad zgryzu jest nieprawidłowe żucie. Mięśnie zasadniczo wpływają na kształt i wielkość żuchwy. A zatem, dzieci leniwie żujące mają skłonność do oddychania przez usta, co prowadzi do zwężenia dolnego łuku zębowego i stłoczeń w przednim odcinku żuchwy. Przyczyny leniwego żucia przez dzieci mogą tkwić w przedłużonym karmieniu piersią i karmieniu miękkim, papkowatym, często przesadnie zmiksowanym, półpłynnym pożywieniem, w czasie gdy już posiadają zęby mleczne przystosowane do rozdrabniania pokarmów stałych. 

Diagnozowanie zaburzeń funkcji układu oddechowego, wad postawy, przerośniętych migdałków

Oddychanie przez usta zwiększa podatność na próchnicę, a ponadto prowadzi do wysuszania błony śluzowej warg, jamy ustnej, gardła i oskrzeli. Dlatego też, u dzieci oddychających przez usta występuje zwiększona tendencja do zachorowań na zapalenie migdałków, oskrzeli i płuc. Przy otwartych ustach rozwija się nierównowaga mięśni okalających usta i mięśni policzków, co powoduje opadanie języka. Opadanie języka z kolei wywołuje charakterystyczne objawy jak: zwężone szczęki, wysokie i wąskie podniebienie, zgryz krzyżowy. Najczęstszą przyczyną nieprawidłowego oddychania jest niedrożność nosa, długotrwałe katary i przerost migdałków podniebiennych. 

Nieprawidłowe nawyki- parafunkcje

  • ssanie kciuka
  • ssanie smoczka powyżej 3 roku życia
  • nagryzanie warg
  • obgryzanie paznokci

Wczesne leczenie ortodontyczne

(dzięki uprzejmości autora dr. M. Doleckiego, www.mojdentysta.com.pl)
Aparaty czynnościowe są używane głównie u rosnących dzieci by rozwiązać problem wąskich górnych i dolnych szczęk, co może spowodować stłoczenia stałych zębów. Kiedy wąskie górna i dolna szczęka są rozszerzone do normalnego kształtu i rozmiaru za pomocą aparatów czynnościowych, w większości przypadków nie trzeba usuwać stałych zębów.
Większość dzieci ze stłoczonymi zębami i złym zgryzem ma wąskie szczęki i niedorozwinięte żuchwy, co może być skorygowane aparatami czynnościowymi. Aparaty czynnościowe pomagają wyleczyć zaburzenia kości, podczas gdy zaburzenia zębowe są korygowane stałymi aparatami ortodontycznymi.
Idealnym wiekiem na zastosowanie aparatów czynnościowych jest okres gdy dziecko ma od 4 do 11 lat, kiedy dziecko najlepiej współpracuje. Jednakże, aparaty czynnościowe mogą być użyte nawet w wieku 4 lat, jeśli górna szczęka jest zbyt wąska i negatywnie wpływa na oddychanie i wymowę dziecka. Aparaty czynnościowe rozszerzające łuk zębowy mogą być również używane u dorosłych w celu rozwinięcia łuku do normalnego kształtu i rozmiaru przed założeniem aparatu stałego (zamków).
Zastosowanie aparatów czynnościowych może zmniejszyć czas noszenia przez dziecko aparatu stałego I może zmniejszyć potrzebę usuwania stałych zębów. Aparaty czynnościowe rozwijają łuki zębowe tak że wszystkie stałe zęby mogą się wyrżnąć, co nadaje twarzy piękny profil, szeroki uśmiech i gwarantuje zdrowie stawom żuchwy