Sedacja farmakologiczna

Uspokojenie określone jako tzw. płytka sedacja uzyskuje się stosując farmakologiczne środki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, wywołujące niepamięć wsteczną. Uspokojenie – jest medycznie kontrolowanym stanem ograniczenia świadomości.

Stosujemy w pełni bezpieczne lekiem nasenne. Standardowo przepisuje się je pacjentom do samodzielnego zażywania w domu.

Powodują one niepamięć wsteczną. Jest to ważna zaleta gdyż w wieku rozwojowym pierwsze doświadczenia pozostają w pamięci i kształtują przyszły stosunek do leczenia stomatologicznego. Podając taki lek mamy pewność, że leczenie nie pozostawi złych wspomnień u pacjenta.

Sedacja farmakologiczna zalecana jest gdy :

  • Pacjent (dziecko) nie współpracuje ze stomatologiem a istnieje konieczność leczenia.
  • Trzeba podać znieczulenie. Związane z nim uczucie zdrętwienia może być źle odbierane. W takich przypadkach umożliwiamy podanie znieczulenia miejscowego w zastrzyku. Pacjent nie czuje bólu i nie ma lęku związanego z leczeniem stomatologicznym.
  • Pacjent ma silny odruch wymiotny
  • Pacjent po prostu boi się leczenia

Podawane leki nie wiążą się u osób zdrowych z krążeniem jelitowo-wątrobowym, charakteryzują się szybkim początkiem działania. Wykazują niewielki wpływ na układ oddechowy oraz układ krążenia. Stosowane w zalecanych dawkach daje szybki powrót do pełnej świadomości.

Należy pamiętać, że po podaniu leku nie zawsze udaje się osiągnąć konieczną w leczeniu stomatologicznym współpracę pacjenta z dentystą. Jeśli leczenie w sedacji farmakologicznej nie powiedzie się pacjent może zostać skierowany do leczenia w znieczuleniu ogólnym.

Na wizytę z sedacją farmakologiczną należy zgłosić się wcześniej. Lek uspokajający należy podać 30 do 60 minut przed zabiegiem. 

Dla dzieci dawkę oblicza się w stosunku do wagi ciała dlatego konieczne jest uprzednie zważenie dziecka. Dzieciom podaje się lek rozpuszczony w roztworze glukozy. Ważne jest aby dziecko przyjęło całą zalecaną dawkę.

Pacjent podczas zabiegu jest przytomny. Przez cały czas zachowuje kontakt z otoczeniem.

Po zabiegu pacjent szybko wraca do siebie. Ustąpieniu działania leku czasem towarzyszą jednak mieszane emocje. Dziecko może stać się smutne, niezadowolone lub marudne. Najczęściej zasypia zmęczone.

Dla dzieci do lat 5 prosimy rodziców o skonsultowanie podania leku z pediatrą. Stomatolog prosi o opinię o braku przeciwwskazań do podania leku Kliknij aby pobrać cennik w formacie PDF>>

Po zabiegu. 

Lek działa ok 1,5 godziny po zażyciu. W tym czasie pacjent ma ograniczoną świadomość. 

Przez 3 godziny od podania leku zabrania się:

  1. prowadzić samochodu
  2. jeździć na rowerze
  3. prowadzić jakiekolwiek pojazdy mechanicznych
  4. jeździć na wrotkach hulajnodze – czymkolwiek co wymaga pełnej sprawności psychofizycznej
  5. uprawiać sportów wymagających w pełni sprawnego zmysłu równowagi
  6. obsługiwać maszyny

Najlepiej przez 1-2 h być pod opieką innej osoby. 

Zgoda na leczenie

Przed zabiegiem w sedacji farmakologicznej w Aesthetic Dental, nasz stomatolog w Piotrkowie Trybunalskim poprosi o wypełnienie zgody na leczenie. Mogą się Państwo zapoznać z jej treścią również przed wizytą, jest ona dostępna tutaj: zgoda na leczenie w sedacji farmakologicznejKliknij aby pobrać cennik w formacie PDF>>