Leczenie stomatologiczne pacjentów z dentofobią w Piotrkowie.

Na skróty: Leczenie w narkozie - czytaj Leczenie w znieczuleniu ogólnym>> 

Strach i lęk jakie odczuwają pacjenci przed leczeniem stomatologicznym są zjawiskiem powszechnym i dotyczą praktycznie wszystkich grup wiekowych.

Szczególną grupę pacjentów o bardzo złożonych potrzebach emocjonalnych stanowią dzieci. Zdolność umiejętnego postępowania z pacjentem w wieku rozwojowym jest niezwykle istotna, decyduje bowiem nie tylko o samej formie leczenia, ale również jako pierwsze doświadczenie w gabinecie dentystycznym pozostaje na zawsze w pamięci dziecka.

Pacjenci mający negatywne doświadczenia związane z leczeniem stomatologicznym boją się wizyt u dentysty. Strach ten jest na tyle silny iż czują w podświadomości ból, którego nie mają prawa czuć.

Dotyczy to w szczególności dzieci. Chociaż dorośli też na sam dźwięk urządzeń stomatologicznych potrafią dostać gęsiej skórki ;).

Podstawowym środkiem znieczulającym jest znieczulenie miejscowe podawane w zastrzyku. Prawidłowo podane znieczulenie likwiduje wszelki ból. Znieczulenie nie działa jednak na naszą świadomość i podświadomość. Nie likwiduje lęku. Aby zwiększyć komfort wizyty można podać pacjentowi środki uspokajające. W języku medycznym uspokojenie nazywa się sedacją. 

Pacjentom obawiających się leczenia stomatologicznego możemy pomóc stosując poniższe metody:

  1. Sedacja farmakologiczna. Uspokajanie pacjentów z użyciem leków uspokajających. Pacjentowi na ok pół godziny przed zabiegiem podawany jest lek uspokajający. Pomocne również dla pacjentów z odruchem wymiotnym. Więcej w artykule Sedacja farmakologiczna>>.
  2. Sedacja z zastosowaniem gazu rozweselającego. Więcej w artykule Znieczulanie gazem rozweselającym>>. Uspokojenie pacjenta nastąpić może tylko przy współpracy pacjenta. T.j. pacjent musi cały czas oddychać świadomie przez nos. Dlatego przyjmuje się że minimalnym wiekiem dla dzieci jest ok 6 lat. Młodszym dzieciom trudno jest wytłumaczyć aby ciągle oddychały przez nos.
  3. Dla osób z bardzo silną dentofobią proponujemy - Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym>> czyli leczenie w narkozie.