Mini-implanty ortodontyczne

Co to jest mini implant ortodontyczny?

Mini implanty ortodontyczne to małe śrubki tytanowe umieszczane na czas leczenia między zębami, które stanowią punkt zaczepienia (kotwicę) dla wyciągów przesuwających zęby w wybranym kierunku. Stosowanie tych implantów pozwala na precyzyjną kontrolę przesuwania zębów i zapewnia lepsze wyniki leczenia.

Mini implanty ortodontyczne stosowane w leczeniu ortodontycznym w Piotrkowie Trybunalskim przez stomatologa Emilię Bartczak w Aesthetic Dental

Ortodontyczne przesuwanie zębów jest złożonym procesem. Kluczowym prawem, które nim rządzi, jest III zasada dynamiki Newtona, czyli „prawo akcji i reakcji”. Jakakolwiek siła stosowana przez ortodontę do przesuwania nie jest obojętna dla pozostałych zębów, służących do wygenerowania tejże siły. Współcześnie, celem uniknięcia wszelkich niepożądanych ruchów zębów, jako zakotwiczenia dla stosowanych sił, używa się miniimplantów.

Zakotwiczenie szkieletowe

Kontrola zamocowania dla pewnych ruchów zębów może być niezwykle trudna, wymaga złożonych mechanicznie i nieporęcznych aparatów zewnątrzustnych, stosuje się kompromisy w planie leczenia aby zmniejszyć efekty uboczne. Przez ostatnich kilka lat rozwinęła się technika, w której kość jest użyta jako punkt zakotwiczenia. Dzięki takiej technice siła może być przyłożona z minimalnym niepożądanym przesuwaniem się zębów. Szkieletowe zakotwiczenie można uzyskać poprzez mini implanty ortodontyczne. Jest wiele typów i marek mini implantów na rynku, ale większość posiada podobne właściwości. Idealny system mini implantów jest biokompatybilny, łatwy do założenia i zdjęcia, może być użyty jako zakotwiczenie do różnych przesunięć zębów i może być obciążony natychmiastowo. Mini implanty są szczególnie pomocne przy zamykaniu przestrzeni po brakujących zębach, przy rozszerzaniu i ściąganiu zębów, przy korygowaniu rozbieżności linii pośrodkowej, redukcji płaszczyzny zwarcia i w większości przypadków gdy zakotwiczenie na własnych zębach jest niewystarczające.

Mini implanty stosowane przy zamykaniu przestrzeni po brakujących zębach podczas leczenia ortodontycznego w Aesthetic Dental

Typy mini implantów ortodontycznych

Większość mini implantów produkowanych jest ze stopu tytanu lub stali nierdzewnej. Jest wiele konstrukcji „główek implantów” z różnymi otworami, rowkami i tunelami do zaczepienia drutów, ligatur, elastycznych nitek, elastycznych łańcuszków i niklowo-tytanowych zwojów. Mini implanty występują w różnych długościach, jak i różnych średnicach. Mini implanty są głównie samogwintujące lub samowiercące/samogwintujące. Nowsze samowiercące/samogwintujące mini implanty są w stanie wejść w kość zbitą podczas ręcznego wkręcania bez wiercenia pilotującego. W zależności od konstrukcji, implant usuwa kość ze swojej drogi lub kondensuje ją po bokach. Korzyści z tego typu implantów leżą w uproszczonych procedurach ich wszczepiania, redukcji koniecznego sprzętu i skróceniu czasu zakładania. Są sytuacje w których samowiercące/samogwintujące mini implanty potrzebują wstępnego otworu pilotującego, na przykład kiedy napotkamy na grubą i twardą kość zbitą.

Czy zabieg wszczepienia mini implantów jest bolesny?

Nie. Zabieg wszczepienia mini implantów jest wykonany w miejscowym znieczuleniu. Podczas wszczepienia można poczuć lekkie naciskanie. Po zejściu znieczulenia może być lekki dyskomfort przez pierwsze 24 godziny. Leki przeciwbólowe ogólnodostępne (np. ibuprom, paracetamol) całkowicie rozwiązują ten problem.

Zabieg wszczepienia mini implantów ortodontycznych w Piotrkowie Trybunalskim

Jak długo używane są mini-implanty?

Długość utrzymania miniimplantów w jamie ustnej zależy od decyzji lekarza prowadzącego lecz przeciętnie jest to okres od 1 do 12 miesięcy.

Czy usuwanie mini implantu ortodontycznego jest bolesne?

Mini implanty ortodontyczne są bardzo łatwo usuwane całkowicie bezboleśnie. Mała rana w miejscu usuniętego mini implantu goi się w ciągu kilku dni.

Potrzebny Ci dobry dentysta stomatolog w Piotrkowie Trybunalskim? Dobrze trafiłeś! Umów się na wizytę do Aesthetic Dental. Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem leczenia ortodontycznego w Piotrkowie Trybunalskim, zapraszamy na konsultację ortodontyczną do dentysty stomatolog Emilii Bartczak w Piotrkowie Trybunalskim.