Endodoncja. Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Piotrkowie.

Endodoncja - zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, utrzymujące ząb przy życiu. Leczenie kanałowe często bywa jedyna możliwością zachowania zęba. Mimo, że może wymagać cierpliwości i kosztów pozwala na uniknięcie ekstrakcji która zawsze powinna być rozwiązaniem ostatecznym. Korzyści płynące z prawidłowo przeleczonego endodontycznie zęba są niebagatelne. Przy odpowiedniej pielęgnacji i kontroli pozwalają na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej jak również stanowią solidny zrąb pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych klasycznych i tych tworzonych w oparciu o implanty. Istotą leczenia kanałowego jest usunięcie z komory i kanałów korzeniowych zęba chorej miazgi, mechanicznym poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu specjalnymi materiałami. Aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort leczenia: brak doznań bólowych i skuteczność zabiegu wykonujemy go w znieczuleniu.
 

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu

Nasza przychodnia w Piotrkowie wyposażona jest w mikroskopy stomatologiczne firmy Zumax .

 Stomatolog podczas leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu w Piotrkowie Mikroskop stomatologiczny używany w naszej przychodni w Piotrkowie
Pod mikroskopem stomatolog endodonta widzi dokładnie całą komorę zęba oraz jego kanały co pozwala mu je dokładnie opracować i oczyścić. Zmniejsza to ryzyko występowania powikłań. Jesteśmy w stanie uratować zęby, których tradycyjną metodą wyleczyć nie można np: kanały zakrzywione.

Czy leczenie kanałowe w mikroskopie różni się od leczenia tradycyjnego z punktu widzenia pacjenta?

Leczenie pod mikroskopem w Piotrkowie wygląda podobnie do tradycyjnego leczenia kanałowego. Dentysta rozpoczyna leczenie od zabezpieczenia zęba przed zalewaniem śliną. Czyni to przy użyciu ślinochronu tzw koferdam. Jest to specjalny płat gumy nakładany na ząb i uszczelniany klamrą. Stomatolog otwiera ząb aby mieć dostęp do kanałów. Mikroskop umieszczony na wysięgniku znajduje się tuż nad głową pacjenta i umożliwia wgląd do wnętrza zęba.

Dlaczego zęby trzeba leczyć pod mikroskopem?

Wskazaniami do leczenia pod mikroskopem może być nietypowa anatomia zęba, wąskie lub zarośnięte kanały czy też zakrzywione korzenie. Złamanie narzędzia endodontycznego, perforacja (czyli przebicie ściany zęba) lub nie odnalezienie dodatkowych kanałów - te przypadki można rozwiązać skutecznie tylko przy użyciu mikroskopu. We wszystkich tych przypadkach mikroskop zwiększa szanse na prawidłowe leczenie, a zęby które były przeznaczone do ekstrakcję mogą prawidłowo funkcjonować przez długie lata.

Warianty odbudowy zęba po leczeniu endodontycznym

Po zakończeniu leczenia kanałów zęba następuje odbudowa zęba. Dentysta omawia z pacjentem możliwe warianty odbudowy zęba w zależności od stopnia zniszczenia tkanek zęba.

W szczególności :

  • czy dany wariant jest możliwy/wskazany do wykonania z medycznego punktu widzenia
  • czy możemy zagwarantować jego trwałość
  • koszty poszczególnych wariantów

W przypadku znacznego zniszczenia zębów konieczna jest odbudowa protetyczna zęba.

Opis

Plusy/minusy w porównaniu z pozostałymi wariantami

Szacunkowy koszt/ Gwarancja

1.Odbudowa zęba kompozytem wykonana w gabinecie - wypełnienie

Plusy: szybki efekt (1-a wizyta), niska cena

Minusy: brak możliwości utrzymania szczelności (skurcz polimeryzacyjny, wysięk z kieszonki dziąsłowej), próchnica wtórna, możliwość pęknięcia wypełnienia i ścianek zęba.
Możliwość pęknięcia korzenia.

Koszt:

 

 

Gwarancja: TAK/NIE

2.Odbudowa zęba kompozytem wykonana w gabinecie wzmocniona włóknem szklanym

Plusy: szybki efekt, niska cena, W porównaniu do rozw. 1 zmniejsza ryzyko odkruszenia wypełnienia, pęknięcia ścianek zęba i korzenia.

Minusy: brak możliwości utrzymania szczelności (skurcz polimeryzacyjny, wysięk z kieszonki dziąsłowej), próchnica wtórna, możliwość pęknięcia wypełnienia i ścianek zęba.Możliwość pęknięcia korzenia.

Koszt:

 

 

Gwarancja:TAK/NIE

3.Endokorona kompozytowa lub ceramiczna

Plusy: zmniejsza prawdopodobieństwo złamania zęba. Trwałość. Estetyka. Idealnie odbudowana anatomia oraz punkty styczne.

Minusy: wyższa cena, dodatkowa wizyta.

Koszt:

 

 

Gwarancja:TAK/NIE

4.Korona plus wkład korzeniowo - koronowy

Plusy: zmniejsza prawdopodobieństwo złamania zęba. Trwałość. Estetyka

Minusy: Minimum trzy wizyty, wyższa cena.

Koszt:

 

 

Gwarancja:TAK/NIE

5.

 

 

 

 

Koszt:

 

 

Gwarancja:TAK/NIE

Zgoda na leczenie endodontyczne

Prawo wymaga od nas aby pacjent przed rozpoczęciem leczenia podpisał zgodę na leczenie endodontycze>>.

Prosimy aby zapoznali się Państwo z niniejszą zgodą tak aby byli Państwo w pełni świadomi na czym polega leczenie kanałowe.