Działanie aparatu ortodontycznego opiera się na wywieraniu nacisku na pewne partie zębów, z czasem powodując ich przemieszczanie się w obrębie szczęki. Nie jest to proces szybki i wymaga dużo czasu. Nierzadko korekta zgryzu może zabrać 2 lata i dłużej w ciężkich przypadkach. Gdy dochodzi do przesuwania się zęba, w nowym miejscu zanika powoli tkanka kostna, natomiast w pierwotnym miejscu ulega ona nawarstwieniu. Niestety, kość szybciej zanika, niż dochodzi do jej odbudowy i to właśnie sprawia, że korzystanie z aparatu ortodontycznego jest tak długotrwałe, a także wiąże się z regularną kontrolą ortodonty.

W rzeczywistości nie ma jednego rodzaju aparatu ortodontycznego, tylko wiele różnych, które stosuje się nie tylko w zależności od wady pacjenta, ale również miedzy innymi od jego wieku.

Najczęściej jednak aparat na zęby dzieli się na:

Te pierwsze można wyjmować. Przeważnie stosowane są u dzieci, zarówno przy zębach mlecznych, jak i mieszanych. Najczęściej noszony jest przez okres 2 lat przez 14 godzin dziennie. Zadaniem tego rodzaju aparatu jest przede wszystkim niwelowanie wad szczęk, natomiast jego wpływ na same zęby jest niewielki. Dlatego, jeśli zachodzi konieczność również prostowania zębów, wymienia się go z czasem na aparat stały. W rzeczywistości są to różne elementy, zakładane przez ortodontę na stałym uzębieniu. Ten typ aparatu ortodontycznego znakomicie radzi sobie w usuwaniu zarówno drobnych wad, jak i bardzo ciężkich. W bardzo wielu przypadkach stały aparat montowany jest na zewnętrznej stronie zębów tak, by skutecznie je prostował.

Najczęściej aparat ortodontyczny zbudowany jest z metalowych pierścieni, mocowanych na zębach trzonowych oraz z zamków (np. z metalu, porcelany, kryształu), które zakładane są od zewnętrznej strony każdego zęba. To właśnie przez zamki przewlekany jest drut, oddziałujący na uzębienie.

Aparaty na zęby mogą być stosowane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Warto pamiętać, że nieleczona wada zgryzu nie tylko nie wygląda estetycznie, ale również może przyczynić się do różnych chorób, jak próchnica. 

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania
Zapraszamy do lektury artykułu Ortodontyczne FAQ - czyli najczęstsze pytania i odpowiedzi>>

Piotrków Trybunalski 690 930 840
Wyślij wiadomośćkontakt@aestheticdental.pl
Odwiedź nasArmii Krajowej 15,
Piotrków Trybunalski

 

Dentysta Aesthetic Dental świadczy swoje usługi dentystyczne na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, jak również całego powiatu piotrkowskiego. W naszym gabinecie znajdziecie Państwo szeroki wachlarz pomocy stomatologicznej między innymi takiej jak: endodoncja, profilaktyka stomatologiczna, protetyka, ortodoncja, implanty, chirurgia stomatologiczna. W internecie łatwo nas znaleźć po następujących frazach: stomatolog Piotrków Trybunalski, stomatolodzy Piotrków Trybunalski, dentysta Piotrków Trybunalski, dentyści Piotrków Trybunalski, endodoncja Piotrków Trybunalski, ortodoncja Piotrków Trybunalski, gabinet stomatologiczny Piotrków Trybunalski, chirurgia stomatologiczna Piotrków Trybunalski, wybielanie zębów Piotrków Trybunalski.

Nasza recepcja dzwoniąc do Państwa korzysta z telefonu 530 395 845, 530395845. https://adresowo.pl/