Stomatolog dziecięcy Piotrków Trybunalski

Najlepszy stomatolog dziecięcy w Piotrkowie Trybunalskim? Tak, to my :). Specjalizujemy się w leczeniu dzieci. Zwłaszcza tych, które trudno współpracują z dentystą.

Więcej o tym jak sobie radzimy z trudnymi przypadkami przeczytają Państwo w artykule Leczenie pacjentów z dentofobią>>.

Najważniejsze jednak to nie zrazić małego pacjenta do leczenia stomatologicznego. Nasze stomatolog dbają o to aby mali pacjenci chętnie wracali do dentysty dziecięcego w Piotrkowie.  Dlatego zacznij przygodę dziecka z stomatologią od wizyty adaptacyjnej>>.

Dlaczego powinniśmy dbać o zęby naszych dzieci?

Stan zębów ma duży wpływ na ogólny stan zdrowia człowieka. Dotyczy to również naszych dzieci. Warto dbać o zdrowie naszych dzieci tak aby oszczędzić im późniejszych problemów. Duży wpływ na stan zębów ma ich codzienna higiena i nawyki żywieniowe. Najlepszą formą nauki jest zabawa. Uczmy dzieci nawyku mycia zębów poprzez zabawę.

Wizyta adaptacyjna u stomatologa Piotrków Trybunalski

Nasi pacjenci mają możliwość leczenia stomatologicznego w Piotrkowie Trybunalskim z zastosowaniem gazu rozweselającego. Dziecko podczas takiego zabiegu uspokaja się i umożliwia skuteczne przeprowadzenie leczenia przez stomatologa.

Kiedy przyjść pierwszy raz z dzieckiem do dentysty dziecięcego?

Wizyta u stomatologa dziecięcego to prawdziwe wyzwanie i dla dziecka, i dla rodziców. Nie musi być koszmarem. Wystarczy, że badania kontrolne zębów zaczniecie odpowiednio wcześniej i właściwie przygotujecie dziecko do wizyty u dentysty.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty zadecyduje o jego stosunku do tego specjalisty w całym dorosłym życiu. Uraz może spowodować, że będzie unikać go jak ognia. Tych problemów nie będzie, jeśli zaprzyjaźnicie się ze stomatologiem odpowiednio wcześnie. Pierwszą wizytę u dentysty warto zaplanować wtedy, gdy nic złego się nie dzieje – nie widać próchnicy i ząb nie boli. Wówczas dziecko spokojnie będzie oswajało się z lekarzem i nie zareaguje histerią, gdy potrzebne będzie borowanie i plombowanie zęba...
 
Do dentysty powinno się pójść, gdy dziecko skończy pół roku (wtedy pojawiają się pierwsze siekacze). Lekarz sprawdzi, czy proces ząbkowania się rozpoczął i czy przebiega prawidłowo oraz czy dziecku nie zagraża próchnica. Poinformuje, jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy i by zęby wyrosły mocne i zdrowe. Na kontrolę warto chodzić co 3 miesiące, aby upewnić się, że w buzi dziecka nie dzieje się nic złego.
 
Bezwzględnie trzeba odwiedzić dentystę, gdy dziecko ma wszystkie zęby mleczne, czyli skończyło 3-4 lata.
Lekarz oceni, czy :
  • wszystkie zęby rozwinęły się prawidłowo,
  • czy dziecko ma dobry zgryz (ma to wpływ m.in. na prawidłowe wyżynanie się zębów stałych) - jest to bardzo ważne aby ewentualne wady zgryzu zacząć leczyć jak najwcześniej aby uniknąć konieczności leczenia aparatami stałymi w przyszłości lub ograniczyć znacząco ich koszt. Wady zgryzu to nie jest kwestia estetyki ale przede wszystkim zachowania prawidłowej funkcji. Zaburzenia zgryzu skutkują np: przewlekłymi bólami głowy lub stawów skroniowo-żuchwowych. Mają wpływ na całkowity rozwój człowieka. Można je leczyć u dzieci aparatami ruchomymi patrz Aparaty ruchome>>.
    Więcej w artykule  Jak ustrzec swoje dziecko przed kłopotami ze zgryzem >>.
  • czy nie wystąpiły początki choroby próchnicowej. Nie zwlekajmy z wizytą, gdy na zębie pojawiła się jakakolwiek zmiana – matowa plamka w kolorze zęba czy ciemna dziurka. 

Wizyty adaptacyjne

Pierwsza wizyta u dentysty stomatologa ma na celu zaznajomienie małego pacjenta z gabinetem stomatologicznym. Jest to nowa sytuacja dla dziecka i warto abyśmy poświęcili chwilę czasu na to aby mogło ono zaakceptować środowisko gabinetu i przyzwyczaić się do dźwięków, narzędzi stomatologicznych.

Czasem istnieje konieczność odbycia wielu wizyt adaptacyjnych na których krok po kroku lekarz zdobywa zaufanie dziecka i pokonuje jego lęki. Dotyczy to w szczególności dzieci, które zraziły się wcześniej do dentystów.
Mamy nadzieję iż rozumieją Państwo iż wolimy powoli i bez stresu wprowadzać dziecko w świat gabinetu niż działać pod presją.

Leczenie zębów mlecznych

Często się słyszy: “po co leczyć mleczaki, skoro i tak wypadną?”. Oczywiście, że wypadną, ale nie powinny być zepsute, bo próchnica automatycznie przenosi się z zębów mlecznych na zęby stałe. Pierwsze zęby są słabiej zmineralizowane (utwardzone) i dlatego bardziej podatne na próchnicę. Ich zaniedbanie zawsze mści się w przyszłości. Ze stuprocentową pewnością można powiedzieć, że u dziecka, które wcześnie straci zęby mleczne, szczęka i żuchwa nie rozwiną się prawidłowo. Stałe zęby nie będą miały dość miejsca, by wyrosnąć w równych szeregach, pojawią się jedne nad drugimi, od strony warg lub podniebienia. Tę wadę zgryzu można zlikwidować operacyjnie lub za pomocą stałego aparatu ortodontycznego noszonego przez kilka lat. Jeśli się tego nie zrobi dość szybko, deformacji ulegnie także twarz.

Powikłaniem nieleczonego zęba mlecznego najczęściej jest stan zapalny w postaci ropnia, charakteryzujący się obrzękiem, silnym bólem i wysoką gorączką, a nawet może być przyczyną zakażenia ogólnego organizmu.
Nieprzespane noce malucha, jego rozdrażnienie i brak łaknienia to nie jedyny powód aby leczyć zęby naszych najmłodszych. Powikłanie próchnicy może mieć swoje odległe skutki, mając odzwierciedlenie na zębach stałych, powodując ich uszkodzenie, a przedwczesna utrata „mleczaka” to opóźnione wyrzynanie się jego stałego następcy a tym samym wielkie prawdopodobieństwo zaburzeń zgryzu i konieczności leczenia ortodontycznego.

Więcej w artykule  Jak ustrzec swoje dziecko przed kłopotami ze zgryzem >>.

Pamiętajmy również, że nieleczone zęby naszych pociech narażając go na ból, powodują traumę związana z wizytami u dentysty.

W zębach niedojrzałych, głównie mlecznych proces próchnicowy zachodzi znacznie szybciej niż w zębach rozwiniętych. U osób młodych szkliwo jest jeszcze słabo zmineralizowane. U najmłodszych dzieci dodatkowym elementem predysponującym do rozwoju próchnicy o szczególnie gwałtownym przebiegu tzw. próchnicy butelkowej jest nocne karmienie lub pojenie słodkimi płynami.

W naszej przychodni dbamy o komfort małych pacjentów. Są traktowani jak partnerzy, mogą wyrażać swoje obawy a żadne ich pytanie nie zostanie bez odpowiedzi.

Dużą popularnością cieszą się kolorowe wypełnienia.

Po wizycie dziecko jest nagradzane drobnym upominkiem.

Leczenie stomatologiczne dzieci w Piotrkowie Trybunalskim

Lakierowanie (fluoryzacja)

Lakierowanie, dotyczy płaskich powierzchni zębów, polega na pokryciu lakierem fluorowym wszystkich zębów. Wykonywane jest 2-4 w roku (częściej u młodszych dzieci). Ma na celu wzmocnienie zębów i zwiększenie ich odporności na próchnicę.

Lakowanie zębów

Lakowanie to bardzo ważny zabieg, polegający na uszczelnieniu bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych.

LAKOWANIE POWINNO BYĆ WYKONANE W CIĄGU 3 MIESIĘCY OD POJAWIENIA SIĘ ZĘBA W JAMIE USTNEJ, wtedy jest największa szansa, że próchnica nie zainfekowała jeszcze tkanki.

Wykonywane jest około 6 roku życia, z chwilą pojawienia się zębów stałych u dzieci (szóstek). Na lakowanie dzieci przychodzą z różną częstotliwością do ok.13 roku życia, gdyż czas wyrzynania się zębów nie jest ściśle określony. Częste wizyty kontrolne pozwolą wykonać ten zabieg we właściwym momencie. Dzięki temu zęby zostaną zabezpieczone przed próchnicą. Lekarz poinformuje Państwa o terminie lakowania zębów Waszych dzieci.

Lapisowanie

Lapisowanie to technika, polegająca na nasączaniu powierzchni zęba mlecznego 40% roztworem azotanu srebra. Technikę tę stosuje się w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba jest już mocno zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia. Z roztworu wytrąca się samo srebro, które ma silne właściwości bakteriobójcze. Pozwala to zatrzymać próchnicę i dzięki temu zęba nie trzeba usuwać. Jest to bardzo ważne, ponieważ przedwczesne usuwanie zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu. Technika ta wiąże się jednak z zabarwieniem zęba na charakterystyczny czarny kolor sczerniałego srebra. Zabieg trwa około 1 minuty na jeden ząb. ZABIEG STOSOWANY JEST W PRZYPADKU ZĘBÓW MLECZNYCH.

Stomatolog dziecięcy w Piotrkowie Trybunalskim