Aparaty stałe

 Stały aparat ortodontyczny metalowy i stały aparat ortodontyczny estetyczny w Piotrkowie Trybunalskim

Dlaczego warto leczyć się ortodontycznie u dr Emilii Bartczak?

  1. Skupiamy się nie tylko na aspekcie estetycznym lecz również na poprawie oddychania oraz przełykania co zwiększa komfort życia i przyczynia się do większej stabilności efektów.
  2. Dr Emilia Bartczak ma szeroką wiedzę stomatologiczną. Jest nie tylko ortodontą. Wszczepia implanty i ma duże doświadczenie protetyczne. Potrafi zaproponować optymalne dla Państwa rozwiązania wykorzystując nie tylko działanie aparatów ortodontycznych. Chodzi np.: o zmianę kształtu zębów licówkami lub koronami czy uzupełnienie luki przy pomocy implantów.

Dla leczenia aparatami stałymi:

  • Leczenie bez usuwania zębów. Dr Emilia Bartczak bardzo rzadko usuwa zęby podczas leczenia ortodontycznego. 
  • Możliwość rozłożenia płatności na raty. Bezpośrednia umowa ratalna z niskimi kosztami - więcej w artykule Płatność w ratach>>.

Jak działa aparat stały?

Ogólny mechanizm działania aparatu stałego polega na tym, że do zamków przyklejonych do zębów przymocowany jest łuk o kształcie łuku idealnego, który poprzez swoją sprężystość i siłę ciągnie nieprawidłowo położone zęby w miejsce, gdzie powinny się znajdować w łuku prawidłowym. Leczenie przebiega etapami, wymaga odwiedzania gabinetu stomatologicznego na wizytach kontrolnych oraz cierpliwości ze strony lekarza i pacjenta.

Wyboru rodzaju aparatu dokonuje pacjent wspólnie z lekarzem stomatologiem w zależności od rodzaju wady zgryzu, preferencji pacjenta, środków finansowych pacjenta. Każdy z wyżej wymienionych typów aparatów ma swoje wady i zalety. Lekarz dentysta omawia je z pacjentem tak aby mógł on dokonać świadomego wyboru.

W Aesthetic Dental w Piotrkowie Trybunalskim prowadzimy kompleksowe leczenie stomatologiczne z planem leczenia, nad którym czuwa nasz Opiekun Pacjenta. Jeśli chcesz rozpocząć leczenie ortodontyczne w Piotrkowie Trybunalskim, ale wymagasz także innego rodzaju leczenia stomatologicznego np. stomatologii zachowawczej, zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej, czy leczenia protetycznego - dobrze trafiłeś! Nasz dentysta stomatolog w Piotrkowie Trybunalskim poprowadzi całe Twoje leczenie, dzięki czemu zyskasz uśmiech swoich marzeń. 

Rodzaje aparatów stałych

Różnica pomiędzy aparatami ligaturowymi i samoligaturującymi polega na tym, jakie tworzą je elementy, oraz jakie są mechanizmy ich działania.

Aparat ligaturowe składa się z zamków przyklejonych do powierzchni przedsionkowej zębów oraz łuku, który jest przymocowany do zamków kolorowymi lub bezbarwnymi ligaturami gumowymi, potocznie nazywanymi gumkami. Aparat ten cechuje dość duża siła działania w okresie tuż po założeniu ligatur, która wraz z utratą przez gumę elastyczności słabnie do tego stopnia, że ligatury gumowe muszą być wymieniane co miesiąc.

Aparat samoligaturujący - bezligaturowy, podobnie jak ligaturowy, składa się z zamków i łuku, lecz zamki są w taki sposób zaprojektowane, że zawierają same w sobie element trzymający łuk -  jest to zasuwa, klapka, obrotowe kółeczko lub zatrzaski. Nie występuje tu element pochodzenia zewnętrznego w postaci ligatury gumowej. Aparaty te dzięki swojemu mechanizmowi samoligaturującemu są praktycznie pozbawione tarcia, przez co generują małe siły, działają delikatnie i zapewniają dobre ukrwienie kości.