Często uważamy, że doskonale wiemy jak prawidłowo szczotkować zęby. Niestety, jeszcze częściej robimy to nieprawidłowo, nieregularnie, niedokładnie i zbyt krótko. Ważne jest, aby zęby były szczotkowane regularnie, dokładnie i przez odpowiednio długi czas. Tylko wtedy efektem jest całkowite usunięcie płytki nazębnej, bezbarwnej, lepkiej i miękkiej warstwy osadu, która odkłada się pomiędzy zębami i wzdłuż linii dziąseł. Nie usunięcie jej powoduje próchnicę zębów oraz choroby dziąseł i kości co w konsekwencji może doprowadzić do utraty zębów. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez 2 minuty to minimum konieczne do zachowania właściwej higieny jamy ustnej.

Szczotkowanie szczoteczką ręczną.

Proszę zapoznać się z jedną z najczęściej polecanych metod szczotkowania zębów szczoteczką ręczną:

W jaki sposób przykładać szczoteczkę podczas mycia zębów
Przykładamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni do zewnętrznej powierzchni zębów, w kierunku dziąseł. Delikatnymi, krótkimi ruchami okrężnymi poruszamy szczoteczką do przodu i do tyłu oraz w górę i w dół.
Szczotkowanie szczoteczką ręczną
jak czyścić zęby
Tym samym sposobem oczyszczamy powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne zębów.
oczyszczanie zębów szczoteczką manualną
Wewnętrzne powierzchnie zębów przednich czyścimy układając szczoteczkę w pozycji pionowej i delikatnie ruszając nią w górę i w dół, wykorzystując działanie włókien umieszczonych na czubku główki.
mycie powierzchni żujących zębów
Krótkimi ruchami w przód i w tył oczyszczamy powierzchnie żujące zębów przedtrzonowych i trzonowych. Pamiętamy o oczyszczaniu dziąseł i trudno dostępnych miejsc ,takich jak ostatnie zęby w łuku oraz o dokładnym oczyszczeniu języka.

Szczotkowanie szczoteczką elektryczną.

Szczotkowanie szczoteczką elektryczną nieco różnie się od szczotkowania szczoteczką manualną. Należy nauczyć się nią posługiwać i mieć świadomość, że chociaż napęd elektryczny sam wprowadza w ruch główkę szczoteczki, to nasza ręka musi ją odpowiednio poprowadzić po zębach i dziąsłach. Prowadzimy główkę szczoteczki powoli od zęba do zęba, wzdłuż linii dziąseł. Obejmujemy włóknami całą powierzchnię zęba. Przytrzymujemy szczoteczkę w jednym miejscu przez kilka sekund. Jeśli chodzi o kolejność oczyszczania możemy to robić na dwa sposoby:

• po kolei dokładnie oczyszczamy każdy ząb-jego powierzchnię zewnętrzną wewnętrzną i żującą,wraz z przylegającym do niego dziąsłem

• zachowujemy kolejność taką jak przy szczotkowaniu szczoteczką manualną.

Nie zapominamy o oczyszczeniu powierzchni międzyzębowych i trudno dostępnych miejsc za ostatnimi zębami.

Regularne szczotkowanie zębów jest skutecznym sposobem utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej i zębów. Szczotkowanie ogranicza powstawanie próchnicy, chorób przyzębia, ale również eliminuje nieświeży oddech, usuwa płytkę bakteryjną i resztki pokarmowe.

Nie tylko wybór techniki szczotkowania jest ważny. Trzeba również pamiętać o odpowiednim wyborze szczoteczki oraz pasty do zębów. Dobór ten jest uzależniony od kilku czynników: wieku, stanu uzębienia i przyzębia, ale także od sprawności manualnych danej osoby. Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty.

Metody szczotkowania zębów.

Wyróżniamy cztery metody szczotkowania zębów:

Metoda roll (obrotowo-wymiatająca)

Metoda roll polega wyłącznie na wywijaniu szczotki ruchem obrotowo-wymiatającym. Jest to metoda "dziąsło-zęby". Nie jest bardzo skuteczna w przypadku chorób przyzębia, ale jest mniej szkodliwa niż wszystkie inne proste sposoby szczotkowania zębów.

Metody wibrujące (Bass, Stillmann, Charters)
 • Metoda Bass jest to metoda wibrująca, pozwalająca na skuteczne pozbywanie się płytki bakteryjnej z kieszonek dziąsłowych. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni w okolicy szyjek zębów. Włókna szczoteczki skierowane są w kierunku korzeni. Następnie wykonujemy niewielkie poziome ruchy drgająco-wibrujące. Ruchy te nie powinny być zbyt mocne, gdyż grozi to obnażeniem korzeni.
 • Metoda Stillmann szczoteczkę układa się poziomo pod kątem 45˚ skierowaną włosiem do wierzchołka korzenia aczkolwiek należy mieć na uwadze, że włosie musi częściowo znajdować się na dziąśle, a częściowo na koronie zęba. Przyciśniętą do dziąsła szczoteczkę „wywija się” w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym ruchem poprzecznie-wibrującym o niewielkich drganiach. Metoda ta uważana jest za masująco-oczyszczającą.
 • Metoda Chartersjest bardzo skuteczna zarówno w oczyszczaniu zębów, jak i w masowaniu dziąseł, jednak trudna do opanowania i nieprawidłowo stosowana może wywierać szkodliwe działanie na dziąsła. Szczotkę układa się poziomo pod kątem 45° w okolicy szyjki zęba, tak aby włosie leżało częściowo na dziąśle, a częściowo na koronie zęba zawsze skierowane do brzegu siecznego lub powierzchni żującej. Szczotką wykonuje się wówczas lekkie, ale precyzyjne ruchy wibrujące (drgająco-okrężne) przyciskając szczotkę do dziąsła. Po kilku ruchach zwalnia się nacisk szczotki na chwilę, aby krew ponownie napłynęła do dziąsła. W każdym miejscu uzębienia wykonuje się kilka takich ruchów. Metoda ta jest trudna do wykonania od strony wewnętrznej uzębienia.
 • Metoda okrężna (Fones)
  Metoda Fones jest to metoda okrężna, polegająca na ustawieniu szczoteczki pod kątem prostym do dziąsła i wykonywaniu okrężnych ruchów obrotowych. Metoda ta może być stosowana przez dzieci, jednak jej wadą jest fakt, iż podczas jej stosowania nie usuwa się płytki nazębnej z powierzchni stycznych zębów
  Metody: pionowa i pozioma
 • Metoda pionowapolega na ułożeniu włosia szczoteczki pionowo do powierzchni językowych zębów przednich (wzdłuż ich osi) po czym „wymiatamy” zalegające resztki pokarmowe.
 • Metoda pozioma polega na ułożeniu włosia szczoteczki wzdłuż długiej osi zębów (powierzchnie żujące zębów bocznych). Szczotkowanie polega na wykonywaniu ruchów „tył-przód”. Dozwolone jest również wykonywanie delikatnych ruchów obrotowych.
 • Jeśli szczotkowanie sprawia Ci problem, zapraszamy na instruktaż higieny jamy ustnej do naszej przychodni w Piotrkowie Trybunalskim. Pokażemy Ci, jak zadbać o jamę ustną: w jaki sposób szczotkować zęby, jak używać nitki dentystycznej, a także dobierzemy szczoteczki międzyzębowe odpowiednie dla Twoich przestrzeni międzyzębowych, by Twoja higiena jamy ustnej była jeszcze lepsza.