Dlaczego warto leczyć się ortodontycznie u dr Emilii Bartczak?

 1. Skupiamy się nie tylko na aspekcie estetycznym lecz również na poprawie oddychania oraz przełykania co zwiększa komfort życia i przyczynia się do większej stabilności efektów.
 2. Dr Emilia Bartczak ma szeroką wiedzę stomatologiczną. Jest nie tylko ortodontą. Wszczepia implanty i ma duże doświadczenie protetyczne. Potrafi zaproponować optymalne dla Państwa rozwiązania wykorzystując nie tylko działanie aparatów ortodontycznych. Chodzi np.: o zmianę kształtu zębów licówkami lub koronami czy uzupełnienie luki przy pomocy implantów.
 3. Dr Emilia Bartczak wszczepia mini-implanty ortodontyczne, odsłania zatrzymane w podniebieniu kły i sprowadza je do łuku. W naszym gabinecie będziecie Państwo obsłużeni kompleksowo.

Dla leczenia aparatami stałymi:

 • Leczenie bez usuwania zębów. Dr Emilia Bartczak bardzo rzadko usuwa zęby podczas leczenia ortodontycznego. 
 • Możliwość rozłożenia płatności na raty. Bezpośrednia umowa ratalna z niskimi kosztami - więcej w artykule Płatność w ratach>>

Przebieg leczenia. Rodzaje aparatów. FAQ.

Proste zęby i piękny uśmiech mogą w każdym wieku podnosić samoocenę i poczucie wiary we własne możliwości. Ortodoncja jest dzisiaj dziedziną nie tylko dla dzieci i młodzieży, lecz również dla dorosłych i osób starszych. Nigdy nie jest za późno aby wyglądać i czuć się wspaniale.

aparat estetyczny PiotrkówWspółczesna ortodoncja zajmuje się nie tylko prostowaniem zębów ale również: 

 • niwelowaniem wad wymowy
 • poprawianiem kondycji dziąseł
 • zapobieganiem schorzeniom stawu skroniowo-żuchwowego
 • zachowaniem dobrego zdrowia zębów i przyzębia
 • zapobieganiem powstawaniu morfologicznych i czynnościowym wad narządu żucia
 • leczeniem zaburzeń w obrębie narządu żucia u dzieci i dorosłych

 

Przebieg leczenia. Cztery kroki do pięknego uśmiechu.

1. Pierwsza wizyta.
Na pierwszej wizycie - konsultacji, ortodonta omawia z pacjentem problem z jakim się zgłasza, zapoznaję się z jego oczekiwaniami i potrzebami. Lekarz ortodonta przeprowadza wywiad by znaleźć przyczynę problemu i poznać ewentualne złe nawyki pacjenta, które będzie trzeba wyeliminować. Niezbędnym elementem wizyty jest badanie jamy ustnej, również oglądanie twarzy pacjenta z przodu i z profilu w celu określenia rodzaju zaburzenia oraz stopnia zaawansowania wady. Ortodonta informuje pacjenta o charakterze jego wady oraz sposobie leczenie takiego zaburzenia. Są to jednak informacje wstępne. Na koniec wydawane jest skierowanie na odpowiednie badania.
2. Na drugiej wizycie lekarz ortodonta zbiera dokumentację tzn:
3. Trzecia wizyta - przedstawienie planu leczenia..
Wizyta ta polega na przedstawieniu i omówieniu z pacjentem zaproponowanego planu leczenia, przedstawieniu wszystkich zaleceń i wskazań jakie pacjent będzie musiał przestrzegać, aby leczenie było najbardziej efektywne. Lekarz ortodonta przedstawia szacunkowy zarys kosztów. Koszty są uzależnione od wyboru metody leczenia a także od zastosowanych materiałów. 
4. Akceptacja
Po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczeniu i podpisaniu świadomej zgody - rozpoczyna się leczenie ortodontyczne.
 

Podstawowe rodzaje leczenia ortodontycznego

A. Leczenie aparatami ruchomymi

Jeżeli metodą leczenia wybraną przez lekarza będzie aparat ruchomy - lekarz daje pacjentowi przygotowany przez technika aparat ortodontyczny i instruuje jak należy go używać, ile godzin dziennie należy go nosić oraz w jaki sposób dbać o niego. Przeważnie aparaty te stosowane są w przypadku dzieci, u których szczęka i żuchwa cały czas jeszcze rosną i nie wyrżnięte są wszystkie zęby stałe.
Nieodłącznym elementem wizyty jest poinstruowanie pacjenta o konieczności bezwzględnego przestrzegania higieny jamy ustnej i odbywania w wyznaczonych terminach wizyt kontrolnych. Ortodonta instruuje jak przechowywać i czyścić aparat.
Więcej o aparatach ruchomych w artykule Aparaty ruchome >>.

B. Leczenie aparatami stałymi

Stosowane jest u osób z zakończonym rozwojem narządu żucia. Aparaty są w postaci małych zamków przyklejonych do powierzchni zębów, między którymi ułożony jest specjalny drut. Pacjent sam decyduje jakiego rodzaju mają być użyte zamki w jego aparacie ortodontycznym, mogą być one metalowe lub kosmetyczne.
Przy obu sposobach leczenia podstawową zasadą jest stopniowe wywieranie nacisku o różnym natężeniu na zęby, bardzo powoli je przesuwając i ustawiając w miejscu dla nich przeznaczonym.
By móc założyć aparat koniecznie muszą być wyleczone wszystkie zęby, usunięty kamień i osad nazębny, a ewentualne stany zapalne przyzębia wyleczone. Nie należy przeprowadzać fluoryzacji zębów, co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. W trakcie noszenia aparatu stałego fluoryzacja jak najbardziej jest polecana.
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia skutecznego leczenia ortodontycznego są także regularne terminowe wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym, jak również u lekarza stomatologa.
O rodzajach aparatów stałych (ligaturowych, bezligaturowych-samoligaturujących się, metalowych, estetycznych oraz innych) przeczytać mogą Państwo w artykule Aparaty stałe>>
Wyboru rodzaju aparatu dokonuje pacjent wspólnie z lekarzem w zależności od rodzaju wady zgryzu, preferencji pacjenta, środków finansowych pacjenta. Każdy z typów aparatów ma swoje wady i zalety. Lekarz omawia je z pacjentem tak aby mógł on dokonać świadomego wyboru.

C. Leczenie nakładkami ortodontycznymi

Aparat czy nakładki?

D. Wizyty Kontrolne

Należy pamiętać, że założony aparat ortodontyczny to nie koniec leczenia - wręcz przeciwnie, jest to dopiero początek. Konieczne są regularne wizyty kontrolne u ortodonty w wyznaczonych przez lekarza ortodontę terminach, który obserwując postępy leczenia (zmiany położenia zębów) odpowiednio reguluje aparat stały, jak i ruchomy aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.
Pacjent z założonym aparatem który przez długi okres czasu nie odwiedza gabinetu ortodontycznego, pozostaje bez kontroli, opieki specjalisty może narazić się na znaczne przedłużenie leczenia, a co za tym idzie na zwiększenie kosztów.

E. Leczenie retencyjne - stabilizacyjne

Po zakończonym okresie leczenia aparatem stałym konieczna jest retencja (stabilizacja) w celu utrwalenia i utrzymania osiągniętych wyników leczenia. Pacjent dostaje tzw. aparat retencyjny w postaci zdejmowanej płytki lub przezroczystej szyny. Początkowo, przez około miesiąc, nosi się go przez cały dzień a następnie tylko na noc. Zęby mogą być również zabezpieczane przyklejanym na stałe, niewidocznym drucikiem, który utrzymuje się tam przez kilka, kilkanaście lat. Czas retencji zależy od wady zgryzu. Ortodonta kontroluje aparat retencyjny pierwszy raz po 1 miesiącu.

Pominięcie tego etapu może spo­wodować cofnięcie efektów leczenia ortodontycznego. Gdy pacjent był leczony aparatem ruchomym najczęściej dalej jest on aparatem retencyjnym, lecz już bez aktywowanych elementów oraz o ograniczonej potrzebie noszenia.

 

Higiena podczas leczenia ortodontycznego

Przeczytaj artykuły - kliknij poniższe linki :

 1. Jak dbać o zęby, gdy nosimy aparat ortodontyczny?
 2. Nitkowanie zębów z aparatem ortodontycznym

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania

Zapraszamy do lektury artykułu Ortodontyczne FAQ - czyli najczęstsze pytania i odpowiedzi>>

Piotrków Trybunalski 690 930 840
Wyślij wiadomośćkontakt@aestheticdental.pl
Odwiedź nasArmii Krajowej 15,
Piotrków Trybunalski

 

Dentysta Aesthetic Dental świadczy swoje usługi dentystyczne na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, jak również całego powiatu piotrkowskiego. W naszym gabinecie znajdziecie Państwo szeroki wachlarz pomocy stomatologicznej między innymi takiej jak: endodoncja, profilaktyka stomatologiczna, protetyka, ortodoncja, implanty, chirurgia stomatologiczna. W internecie łatwo nas znaleźć po następujących frazach: stomatolog Piotrków Trybunalski, stomatolodzy Piotrków Trybunalski, dentysta Piotrków Trybunalski, dentyści Piotrków Trybunalski, endodoncja Piotrków Trybunalski, ortodoncja Piotrków Trybunalski, gabinet stomatologiczny Piotrków Trybunalski, chirurgia stomatologiczna Piotrków Trybunalski, wybielanie zębów Piotrków Trybunalski.

Nasza recepcja dzwoniąc do Państwa korzysta z telefonu 530 395 845, 530395845. https://adresowo.pl/