Zdjęcie cefalometryczne

Co to jest zdjęcie cefalometryczne?

Zdjęcie cefalometryczne zwane potocznie „cefalo” lub „tele” jest to zdjęcie rentgenowskie boczne czaszki. Zdjęcie to uwidacznia tkanki miękkie twarzy, zatoki przynosowe i podniebienie twarde. Zdjęcie jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta ze względu na bardzo małą dawkę promieniowania rentgenowskiego. Takie badanie możesz wykonać w naszej Przychodni stomatologicznej w Piotrkowie Trybunalskim.

Zdjęcie cefalometryczne RTG Piotrków Trybunalski cefalometria

W jakim celu wykonuje się zdjęcie cefalometryczne?

W stomatologii zdjęcia cefalometryczne wykorzystywane są przede wszystkim w ortodoncji. Wykonuje się je według standardowych projekcji (są zdjęciami powtarzalnymi), które służą do oceny wzrostu kostnego i specjalistycznych pomiarów przez stomatologa ortodontę. W celu wykonania rzetelnej diagnostyki i prawidłowego planu leczenia ortodontycznego takie zdjęcie jest niezbędne. Służy ono również jako dokumentacja ze stanu przed leczeniem oraz po leczeniu.

Czy zdjęcie cefalometryczne można bezpiecznie wykonać u dziecka?

Wykonanie zdjęcia cefalometrycznego jest zupełnie bezpieczne i bezbolesne. Dzięki zastosowaniu sprzętu cyfrowego oraz odpowiedniego oprogramowania możliwa jest redukcja dawki promieniowania do niezbędnego minimum przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości obrazu.

Czy zdjęcie cefalometryczne jest szkodliwe?

Klasyczne zdjęcie cefalometryczne wykonane jest na kliszy fotograficznej, którą naświetla się promieniowaniem RTG . W zdjęciu cyfrowym zamiast kliszy wykorzystany jest specjalny czujnik elektroniczny, który jest bardziej czuły na promienie RTG dzięki czemu ich dawka może być zmniejszona. Dodatkowo przewagą zdjęć cyfrowych jest możliwość edycji po wykonaniu zdjęcia ,kiedy tradycyjna klisza raz naświetlona nie może już być skorygowana. Zdjęcie cyfrowe można powiększyć, wyostrzyć, uzyskać negatyw czy dokonać pomiarów. Ułatwia to znacznie interpretację obrazu i postawienie prawidłowej diagnozy i wykonanie planu leczenia.